האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

יצירתיות אישית

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

יצירתיות אישית היא תכונה חשובה למנהל, יצירתיות פירושה הכושר להפיק רעיונות חדשים ולהתמודד עם בעיות והזדמנויות בצורה יצירתית. כל מי שמסוגל לחשוב מסוגל גם להפיק רעיונות. לפעמים כל מה שחסר הוא גישה שיטתית. להלן תיאור גישה שהמריצה מנהלים רבים לשיפור היצירתיות האישית:

1. איך לגשת לבעיה. אל תתחיל בחיפוש אחר רעיונות. כדאי להתחיל בהקדשת מחשבה לבעיה או לקושי.

יש לתאר את הבעיות בכתב ובפירוט כך שיהיה לך משהו מוחשי לעבוד עליו. כל בעיה ניתנת לרישום, וכל מכשול או צוואר בקבוק יפיק תועלת מרעיון או פתרון טוב. יש להגביל את מספר הבעיות לשלוש או ארבע, ולא, האנרגיה שלך תתפזר ביותר מדי כיוונים.

2. הרפיית המוח. פסיכולוגים גילו כי הרעיונות הטובים ביותר עולים כאשר המוח נמצא ברגיעה והרפיה, ניתן להגיע להרפיה על ידי האזנה למוסיקה שקטה, למשל. מנהל אחד אומר, "כאשר אני מחפש אחר רעיון שימושי חדש אני עוצם עיניים וחושב בשקט במשך כ10- דקות. אני אומר לעצמי שהכל הולך. אני נותן למוח שלי לחשוב כל מחשבה שעולה בו אפילו אם היא נראית יוצאת דופן, עומדת בניגוד לכל הניסיון שיש לי או שהיא סתם טיפשית."

3. עיכול העובדות. "נכון שצריך לבחון את הבעיה כדי להגיע לרעיון," אומר מנהל אחר, "אבל רק לעתים רחוקות קורה שאתה בודק את הבעיה והרעיון לפתרון צץ מיד בראשך. אני ראשית כל יוצא "מחוץ" לבעיה וחוקר אותה.

"הייתה לי בעיה של טיפול בחומר", ממשיך אותו מנהל לספר. "הלכתי לחבר שלי שהוא מהנדס במקצועו, כדי לשמוע מה יש לו להגיד. הוא סיפר לי על מנהלים בחברות אחרות שנתקלו בבעיות דומות. כאשר הגעתי הביתה, רשמתי על נייר את כל מה שהוא אמר לי ואז תייקתי את הדף בתיק שקראתי לו "בעיות דומות של אנשים אחרים". לאחר שסיימתי לשוחח עם חברים ולקרוא מאמרים, היו לי כבר שישה תיקים כאלה. לאחד קראתי "היסטוריה של הבעיות שלי", לשני "פתרונות מומלצים בשבילי" וכך הלאה. סיווג החומר מנע ממני ללכת לאיבוד בכל הנתונים שאספתי."

4. להשליט סדר במחשבות. לאחר שביצעת את כל הצעדים הראשוניים, מגיע הזמן להתחיל בחשיבה היצירתית. אין זה אומר שהחשיבה שלך צריכה להתקדם בקו ישר. להפך, במקרים רבים התהליך היצירתי מתבצע על ידי הליכה קדימה ואחורה בין הבעיה לרעיונות השונים.

אולם בנקודה מסוימת אתה לוקח את הבעיה שלפניך ומתחיל לחשוב על פתרונות, רעיונות לשיפור וכן הלאה. שאלות כמו השאלות הבאות יעזרו לך להתחיל:

מהם חלקי הבעיה השונים?

האם אחד מהחלקים האלה הוא המפתח לחלק אחר של הבעיה?

איזה מידע על מצב אחר אני יכול ליישם במקרה הזה?

מה יקרה אם "אמתח" את הבעיה עד הסוף? האם הגזמה תעזור?

מהו ההפך מהדרך "הנורמלית" בה אפשר לטפל בבעיה?

5. הפעלת התת-מודע. לפעמים קורה שעולים בראשך רעיונות שיש להיפטר מהם. אלה הם לא הרעיונות "הנכונים", או שאתה רוצה למצוא רעיון טוב יותר. התת מודע שלך יכול לעזור לפעמים.

לצעד זה ניתן לתרום רק מעט באופן ישיר. אתה פשוט עושה הפסקה (יוצא לטייל או הולך לישון אם אתה בבית), או על ידי חשיבה על עניינים אחרים.

אם התרכזת בבעיה ואספת את הנתונים הדרושים, סביר להניח שהתת-מודע שלך יזנק לפעולה. זו הדרך בה אנחנו מקבלים "השראה", את הרעיון הפתאומי שעולה למוחנו. מנהלת אחת מספרת על ההצלחה שהייתה לה בהפעלת התת-מודע. למעשה, הצלחתה הייתה כל כך גדולה עד שהיא התחילה ללכת עם פנקס קטן בתיק בכל פעם שהייתה זקוקה לרעיונות: "הייתה לי בעיה רצינית עם עמידה בתנאים של מפרט מסוים. ניסיתי הכול: הגדרתי את הבעיה, חקרתי אותה, שאלתי את עצמי שאלות קשות עליה, אפילו נתתי למחשבות שלי לנדוד להן, וכלום לא עזר.

כאשר הלכתי לישון באותו ערב, החלו הרעיונות לעוף להם כמו זיקוקים. קמתי, הלכתי לשולחן ורשמתי את כל הרעיונות על פתק וחזרתי למיטה. חמש דקות לאחר מכן, הייתי צריכה לקום שוב כדי לרשום עוד רעיון. הפעם רשמתי אותו על העטיפה של פנקס השיקים. ואחרי מספר דקות - שוב: עוד שני רעיונות. חצי לילה עבר בחיפוש אחר חתיכות נייר כדי לרשום את הרעיונות שעלו בראשי."

הרבה אנשים מגיעים למסקנה שהגילוי הגדול ביותר שלהם הוא של היצירתיות החבויה בהם. המוח האנושי הוא מכונת רעיונות ענקית - וזהו אולי אחד המשאבים הגדולים ביותר בעולם והפחות מנוצל מכולם. עם מינימום של המרצה והכוונה כולנו יכולים להפוך לאדם נערץ ומבוקש על הכול - אדם שופע רעיונות.


רגע של השראה

חלשה במתמטיקה

ג'ואן רוקוף, סגן נשיא בחברת המחשבים האמריקאית, לוטוס, השתמשה פעם בעזר ויזואלי ייחודי כאשר הרצתה פעם במכללת בנטלי במסצ'וסטס.

"לפני מספר שנים," סיפרה לתלמידים, "כאשר מוניתי למשרה שבה אני מחזיקה כעת, לקח בעלי, דיוויד, את אוסף כרטיסי הביקור הישנים שלי ומיסגר אותם." היא החזיקה את הכרטיסים הממוסגרים כך שהכל יראו והמשיכה: "זהו זה -- אני מחזיקה אותם תלויים במשרדי. כאשר אני מתבוננת בהם אני חושבת על שני אנשים."

"האחד הוא המורה שלי למתמטיקה מכיתה י' בתיכון. הוא אמר לי שכנראה עלי לוותר על מתמטיקה או קריירה הקרובה אליה, מכיוון שאיני מבינה גיאומטריה.

"האחר הוא ה'בוס' שלי במשרה השנייה שבה עבדתי, בגיל 23. הוא אמר לי שהגעתי לסוף הדרך בענף המחשבים. הוא אמר שעלי לקבל את העובדה שהקריירה שלי הגיעה לקו ישר ולא לנסות להתקדם.

"אז אם אתם במקרה פוגשים את המורה למתמטיקה או ה'בוס' הקודם שלי, האם תוכלו בבקשה לספר לו שהיום אני ממונה על 1,200 עובדים ומרביתם טובים מאוד במתמטיקה?"

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול