האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

עקרון פארטו

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

וילפרדו פארטו, כלכלן איטלקי מהמאה ה19-, ניתח את התפלגות העושר בתקופתו. הוא גילה שרוב העושר נמצא בידיהם של מספר אנשים קטן, אותם הוא כינה "המעטים המכריעים", בעוד שהשאר חיו בעוני. לאלה הוא קרא "הרבים השוליים". הרעיון של פארטו נקרא לעתים "כלל ה80-/20" שמשמעותו ש20- אחוזים מהמשתנים הידועים יפיקו 80 אחוזים של התוצאות. העובדה הפשוטה אבל החושפנית הזאת הינה רלוונטית לנושאים ניהוליים חשובים. היא טוענת שניתוח של מצב גורם ותוצאה מאפשר בידוד של גורמי-המפתח, בין אם הם חיוביים או שליליים, לנקיטת פעולה מתקנת. המעטים המכריעים או הרבים השוליים מחזיקים בידיהם את סוד השיפור.

הזדמנויות ליישום

בעקרון פארטו ניתן להשתמש כאשר מנהלים שואפים לשפר פעולה או תחום ביצועי כמו עלויות, מכירות, הערכת לקוחות, בקרת איכות, צמצום תאונות, פריון בעבודה וכן הלאה.

דוגמאות

1. יצרן חלקים למחשבים ניתח 2753 הזמנות. 13 האחוזים העליונים היוו 66 אחוזים מנפח המכירות בשקלים, בעוד ש- 69 האחוזים התחתונים תרמו רק 7.1 אחוזים. מכאן שהמעטים המכריעים, בעוד שהיוו 66 אחוזים מהתוצאות, יצרו רק 15 אחוזים של עלויות המכירות. הרבים השוליים שתרמו רק 7.1 אחוזים של המכירות, היו אחראים ל62- אחוזים של העלויות. במקרה זה ברור שכדי לצמצם את עלויות המכירות, ההנהלה חייבת לטפל ברבים השוליים.

2. פנחס גרין, ראש מחלקת הייצור במפעל רהיטים, רואה שההעדרות מהעבודה נמצאת בסימן עליה. במחלקות הגרועות ביותר היא נעה בין 10 ל15- אחוזים והיא מלווה בירידת התפוקה ובבעיות תיזמון ואספקה. גרין מבקש מראשי המחלקות הבעייתיות לנהל רישום קפדני ולשלוח את רישום הנוכחות למשרדו מדי שבוע. ניתוח של הדוחו"ת מראה שבכל מקרה 10 אחוזים של העובדים במחלקה גרמו לכ75- אחוזים של ההעדרויות. הממצאים הובאו לפני ראשי המחלקות ופותחה תוכנית על-פיה המנהל יעבוד בצמוד למעטים המכריעים, אותם עובדים שהיוו את הגורם העיקרי לבעיה. כתוצאה מכך, הסיבות להיעדרותם מהעבודה ייחשפו - החל מבעיות תחבורה וכלה בצורך לטפל בילדים - ויצומצמו. הנוכחות בעבודה השתפרה באופן משמעותי.

איך ליישם

את עקרון פארטו ניתן ליישם לכל בעיה ניהולית בעלת גרעין ברור של גורם ותוצאה. חמישה צעדים פשוטים מובילים ליישום:

1. רשום או פרט את הגורמים, היחידות או הרכיבים המעורבים בנושא הנדון.

2. סדר את הפריטים על-פי סדר חשיבותם ביחס לבעיה. בדוגמה של חלקי המחשבים, 2753 ההזמנות סודרו על-פי ערכן השקלי - הגדולות ביותר ראשונות, הקטנות ביותר אחרונות. בדוגמה של בעית הנוכחות, ראשי המחלקות תיעדו את ההעדרויות באופן שבועי, ולאחר כחודש היה ניתן לזהות את העובדים שנעדרו מהעבודה ולסדרם על-פי מספר ימי ההעדרות.

3. זהה את המעטים המכריעים.

4. זהה את הרבים השוליים.

5. פעל על-פי המימצאים. בחלק מהמקרים הפתרון יתמקד במעטים המכריעים, ובמקרים אחרים ברבים השוליים. לדוגמה, במקרה אחד המנהלים השיגו תוצאות על-ידי טיפול במעטים המכריעים הגורמים להיעדרות המוגזמת. בדוגמה של קיצוץ עלויות המכירות, היתה זאת ההוצאה המופרזת של הרבים השוליים שחייבה פעולה.


 

רגע של השראה
 

עסוקה מכדי להשתתף

כדי ליהנות ממס הכנסה נמוך יותר המשולם על ידי שותפות, הקים איש אחד שותפות שבה נכללו לא רק אשתו אלא גם ילדיהם הקטנים. האישה נחקרה על כך בבית המשפט למיסים.

התובע שאל, "האם את משתתפת בניהול העסק?"

האישה השיבה, "לא, לאחרונה הייתי עסוקה מכדי להשתתף."

שאל התובע, "במה היית עסוקה?"

האישה: "בייצור שותפים."

 

 

 

               

Copyright © 2007   Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול