האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

ניהול מדעי

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

המושג "ניהול מדעי" הוא מושג אנכרוניסטי למדי אבל יש לו השלכות על עולם הניהול המודרני. מי שנחשב לאבי רעיון ה"ניהול המדעי", האמריקאי פרדריק טיילור, היה גאון אמיתי שהזניק את המערכת התעשייתית מהמאה התשע עשרה למאה העשרים בהבנה מבריקה של דרכי עבודה חדשות.

הוא ראה סביבו גישה בלתי-מסודרת לעבודה בה אנשים קיבלו כלים פשוטים ועבדו תחת איומים, מפחד שמא יאבדו את משרותיהם. בנאום היסטורי שנשא ב1911- במכללת דארטמות', הוא סיכם את רעיונותיו לשינוי:

"אחזור בקצרה על ארבעת העקרונות של הניהול המדעי... הם פיתוח מדעי שנועד להחליף את השיטות המבוססות על נסיון; בחירה מדעית ואז הוראה ופיתוח פרוגרסיביים של העובדים; שילוב של העובדים שנבחרו באופן מדעי והמדע; והחלוקה השווה כמעט לגמרי של העבודה בין ההנהלה והעובדים."

הגישה שפיתח ואשר נקראה גם "טיילוריזם", הביאה ללידתה של ההנדסה התעשייתית, עם יתרונותיה וחסרונותיה אשר גופים מסוימים, ובמיוחד איגודים מקצועיים, ראו בזמנו כטכניקה לניצול עובדים. מנקודת המבט של ימינו, השקפותיו של טיילור נראות מבולבלות לפעמים. בעוד שהוא דגל ב"הכשרה ופיתוח של כל פרט כדי שיוכל לבצע את רמת העבודה הגבוהה ביותר במסגרת יכולתו" הוא סבר שהעובד הטוב ביותר הוא "אדיש כשור."

הזדמנויות ליישום

בעבודתו של המנהל כיום, טיילוריזם יכול עדיין לתרום. המנהל האומר לעצמו, "כדאי שאתחיל להתארגן," משקף את תמצית חשיבתו של המהנדס. וכל משרד או מפעל מחפש דרך עבודה טובה יותר במידה זאת או אחרת. בעוד שמומחי היעול של שנות ה20- וה30- היו מרוחקים מזירת העבודה לשם שמירת השקט התעשייתי, עקרונות חקר הזמן והתנועה עומדים בבסיסם של רוב המאמצים להגדלת הפריון ולקיצוץ בעלויות, במיוחד בפעולות בעלות מרכיב אנושי משמעותי.


 דוגמאות

1. בעולם ממוכן וממוחשב, פעולות ידניות נראות כמו ימי הביניים, אולם מחקריו של טיילור איפשרו את המיכון והטכנולוגיות שבאו אחריו. הצצה אל ההסטוריה ממחישה את גישתו:

בשנות ה80- של המאה הקודמת, נשכר טיילור על-ידי חברת הפלדה האמריקאית, מידוויל סטיל, כדי לשפר את חיתוך המתכות. הוא בחר את המכונה הטובה ביותר ואת העובד הטוב ביותר והתחיל לחקור כל מרכיב של הפעולות; מהירויות, הזנה, כלים, חומרים, רצועות הנעה, גלים ואת תנועותיו של העובד עצמו. בסופו של דבר הוא הגיע לצירוף הטוב ביותר של הגורמים. מחקרים מסוג זה הניבו שיפורים בפעולות מכונה מ400- עד 1800 אחוזים.

2. במחקר מאוחר יותר, בחברת הפלדה בית לחם סטיל, בערך בשנת 1900, היעד שלו היה להפוך את פעולת החפירה ל"מדעית". הוא בחר שלושה מהכורים הטובים ביותר ושילם להם שכר נוסף כדי להפיק עבודה אמינה. בסופו של דבר הוא המליץ על עשרה סוגי מחפרים, כל אחד מהם מתאים לסוג נתון של חומרים. עומס של 5.5 ק"ג הוכח כעומס האופטימלי, עם כף קטנה לעפרות וגדולה יותר לאפר. התפוקה הוכפלה ושולשה.

איך ליישם

טיילור טמן את הזרעים שהניבו שפע של פירות. הגישה המדעית נגעה בכל פונקציה תעשייתית והשפיעה על לידתן של גישות חדשות. קביעת התקנים ותפיסות הפיקוח והבקרה סייעו בהפיכת הפעולות למדויקות יותר ואת המוצרים לטובים יותר. החלו להיווצר תעשיות שלא היו יכולות להתקיים ללא המשמעת של השיטה המדעית כמו מכוניות, מטוסים, מנועי ספינות וכו'.

מומחים בני זמננו סייעו בהפצת שפע הרעיונות והטכנולוגיות שהניעו את כוכבי העשייה התעשייתית. שמותיהם של ג'וזף לואיס מאנגליה, קרול אדאמיקי מפולין והאחים אנדרה ואדוארד מישלין מצרפת, התקשרו עם ניהול מדעי שהתעורר גם בגרמניה ובמדינות סקנדינביה. שוויץ אימצה חלק מהתפיסות ופיתחה גרסאות משלה לטיילוריזם.

בארה"ב, וויליאם לפינגוול יישם את הגישה המדעית שנולדה במפעל, על המשרד. פרנק וליליאן גילברט הפיצו את שיפור השיטות בייעוץ שנתנו לחברות. ואלאן מוגנסן פיתח טכניקות להכשרת מפקחים, ובאמצעותם, של עובדים, כדי ליישם ניתוח שיפורים על פעולותיהם.

יש מומחים הסבורים שהשימוש הנבון ביותר בתאורית הניהול המדעי הוא להבין שהיא מיושנת. שני מומחי ניהול אמריקאים, מרגרט באטריס וקארל אלברכט, מצהירים במאמר שהופיע בכתב עת ניהולי בארה"ב:

"הניהול המדעי של פרדריק טיילור שהשתלב היטב בחברות התעשייתיות בתחילת המאה, מיצה את יכולתו. עכשיו אנו נאבקים עם ההשפעות היקרות והמייאשות של "קודם ייצור ואחר כך אנשים": ירידה בפריון, חוסר סיפוק מהעבודה, שינאה ועוינות כבסיס ליחסי עובדים- הנהלה, אובדן הגאווה במיומנות המקצועית והכחדה כמעט מוחלטת של הגאווה הארגונית של העובד." והם מסיימים בהצעה בעלת כיוון חדש ומלא תקוה: "אתה, המנהל, הינך היחיד המיישם תאורית ושיטת ניהול. איננו מכירים אתגר בעל משמעות גדולה יותר מאשר זה של הכנסת המרכיב האנושי לארגונים העיסקיים וגיוס מאמצי אנוש בדרכים שאינן רק ריווחיות מבחינה כלכלית אלא גם מספקות ותומכות עבור אזרחי הארגון."


 

רגע של השראה
 

עבודה נהדרת

בעל: "מצאתי עבודה נהדרת! משכורת נהדרת, חופשות בתשלום, ביטוח בריאות בחינם וחופשה של ארבעה שבועות."

האישה:  "נהדר! נהדר יקירי!"

הבעל: "ידעתי שתהיי מרוצה. את מתחילה ביום ראשון."

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול