האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

מעבר לנדרש

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

המושג של "מעבר לנדרש" הוא רעיון עם שני היבטים: האחד נוקשה, השני נוח. השימוש הרגיל טוען ששאיפה כזאת היא נוהל בזבזני, למשל, שליחת גבר לביצוע עבודה שילד יכול לעשות או הוצאת מיליון שקל על קידום מכירות של סחורה ששוויה חצי מיליון שקל. אולם, ההיבט השני של המונח מבטיח תוצאות רצויות מאד. עולם הספורט הוא אחד מהאפוטרופסים של רעיון ה"מעבר לנדרש". אפשר לראות אותו באימונים: שחיין מתכונן לאליפות במקצה 100 מטר בכך שהוא מתאמן במשחים של 125 מטר. אצן נועל נעליים כבדות כדי שהנעליים הרגילות שלו יגרמו לו להרגיש קל משקל בזמן התחרות. מתאגרף מתאמן עם מתגושש עמית בקטגורית המשקל הכבדה יותר כדי להשיג יתרון בדירוג המשקל שלו.

התעשייה אוהבת את המושג. אפס ליקויים (ע"ע) היא תוכנית השואפת רחוק לא בהכרח כדי להשיג שלמות של 100 אחוזים, אלא כדי לשפר את התוצאות הקודמות כתוצאה מהמאמץ הנוסף שאנשים מקדישים להשגת היעד הגבוה יותר.

הזדמנויות ליישום

לעקרון יש פוטנציאל מבטיח במיוחד למאמצי שיפור אישיים. לדוגמה, מנהל מבחין שלעוזר שלו יש פוטנציאל ומכשיר אותו לאתגרים מעבר לתחום אחריותו. תוכניות הכשרה, רשמיות ובלתי-רשמיות, יכולות להפיק תועלת מהיתרון הנוסף המושג על-ידי מתיחת הכישורים לסטנדרט גבוה יותר מהנדרש. בטיחות היא תחום נוסף המפיק תועלת מהמושג. אמצעי בטיחות מעבר לנדרש, למשל "בואו נחסל כל מפגע בטיחותי במפעל," יכולים להפיק תוצאות מעולות.

דוגמה

פיזיקאי בצוות המדעי של יצרן מחשבים מוזמן לשאת הרצאה לפני אנשי מחלקת המכירות והשיווק והלקוחות. זהו נסיון מבהיל. "יש לי את פחד הבמה הגרוע ביותר בעולם," הוא אומר לאשתו.

"קרא ספר על דיבור בפני קהל," היא מייעצת לו. "זה יפחית את החרדות שלך בפעם הבאה." "אני אעשה משהו עוד יותר טוב," ממהר המדען לומר. הוא נרשם לקורס בנשיאת נאומים ועובד קשה על הכנת הרצאותיו הבאות. למרות שהוא עדיין מזיע קצת וחרד לפני ההרצאה, הוא מתחיל ליהנות מעמידה לפני קהל ומגיע לביצועים טובים - כל כך טובים עד שהבוס שלו מטיל עליו לצאת להרצאות מחוץ לחברה לפני קבוצות מקצועיות. הוא עבר את היעד הצנוע אליו שאף - סוף לברכים רועדות ובתי שחי נוטפים. כישורי הנאום שלו הם עכשיו נכס.

איך ליישם

עזוב את הקונוטציה השלילית של המושג "מעבר לנדרש" והוא יהפוך לעקרון רב- ערך. הנקודות הבאות יסייעו לך לאתר את התועלות:

חפש הזדמנויות ליישום. למשל, הכשרה שתשפר את כישוריך מעבר לרמה ההכרחית; תיכנון שיביא לאספקת הסחורה לפני המגבלות הרגילות; הצבת יעדים וסטנדרטים לביצוע גבוהים יותר מהנדרש כדי להגדיל את הסיכויים לביצועים טובים אפשרית גם היא.

השתמש בעקרון במאמציך המקצועיים. המדען בדוגמה עשה זאת. העבר את הרעיון הלאה לכפופים לך כדי להמריץ את שאיפותיהם.

נצל את הרווח הנוסף. מנהל שנמאס לו מכתיבת דוחו"ת נרשם לקורס כתיבה, ומהר מאד הפך למחבר מאמרים עבור כתבי עת מקצועיים ונחשב למומחה בתחומו.

מנהל אחד אומר, "שאיפה מעבר לכוחותיך, במובן הרחב יותר של המושג, משמעותה לעבור את הרצוי וההכרחי, ולהרחיב את האופקים עד כמה שניתן." צירוף מלים שלילי לכאורה הפך לאוסף של מטרות רצויות.


 

רגע של השראה
 

יזמות עסקית

מספרים כי פעם בעיירה קטנה במערב וירג'יניה שבארה"ב, ניצב תותח ישן ממלחמת האזרחים, בפתח בית המשפט.

דודן של אחד מנציבי המדינה הועסק בתפקיד של הברקת התותח. כל בוקר, לקח את חומר ההברקה שלו ואת הסמרטוט, יצא מבית המשפט ובמשך כל היום הבריק את התותח.

כך עשה במשך מספר שנים. אולם, אז בן-דודו של מבריק התותח, הנציב, הסתבך במאבק סיעתי, פוליטי והפסיד בבחירות. מבריק התותח איבד את משרתו.

למחרת, התייצב מבריק התותחים בבנק. הוא אמר שברצונו לקחת הלוואה.

הבנקאי שאל, "לאיזו מטרה?"

וכך השיב, "ידוע לך אדוני כי במשך שתים עשרה השנים האחרונות הברקתי את התותח בפתח בית המשפט ועשיתי עבודה נהדרת. הכל יעידו על כך. ובכן, יש לי שתים עשרה שנות ניסיון וכעת אני זקוק לכסף כדי לקנות תותח משלי ולהבריקו וכך אוכל להיכנס לעסק הזה בעצמי."

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול