האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

עקרונות הכוח של מקיאוולי

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

ניקולו מקיאוולי, התאורטיקן המדיני בן המאה ה16- ויועצם של מלכים וקיסרים, קבע עקרונות שנועדו לסייע לבעלי הסמכות לשמור ולחזק את מנהיגותם ושליטתם, היעד של המנהל בן זמננו. כלליו של מקיאוולי הינם רלוונטיים עדיין גם למנהלים של המאה ה20-, בדיוק כפי שחוק המשיכה של ניוטון יהיה תקף תמיד. הכללים הבסיסיים של הטבע האנושי הינם חסרי גיל כמו חוקי הפיזיקה, והתפשטות הכוח ועוצמת התחרות מגבירים את הענין בעקרונות אלה.

שמו של ניקולו מקיאוולי קשור לעורמה וחוסר אמון. זה חבל, משום שחשיבתו לא היתה ערמומית אלא ישירה, לא ניהיליסטית אלא נועדה לחזק את סמכותם של שליטים מקובלים. תפיסת הכוח שלו, כפי שהיא מובעת בספריו "הנסיך" ו"שיחות" שנועדו לנסיכים, היא חומר קריאה חיוני למנהלים בכירים בני זמננו. כיום רואים פרשנים את רעיונותיו של הפילוסוף האיטלקי כפריצת-דרך מימי-הביניים לעולם המודרני של מורכבות ועימותים. המנהל המציאותי יגיב לעצותיו בנושא הכוח של אדם שהיה יכול להיות אחד מיועצי הקריירה הניהוליים הבולטים ביותר של ימינו. הכללים שנבחרו להכלל בפרק זה הם אלה שהצליחו לעמוד בהצלחה הגדולה ביותר במבחן המעבר מהמאה השש עשרה למאה העשרים והלאה.

הזדמנויות ליישום

מומחה הניהול האמריקאי, ריצ'ארד באסקירק, כתב ספר המנתח את חוכמת מקיאוולי והרלוונטיות שלה למדע הניהול של זמננו, בספרו זה הוא נותן תשובה טובה לשאלה "מה משותף לנסיך מתקופת הרנסאנס ולמנכ"ל חברה מודרנית?" הוא כותב, "דרכיה של החברה המודרנית, עם היריבויות בשוק ומאבקי הכוח הפנימיים, היו מוכרים מאד לניקולו מקיאוולי - האדם שראה מעבר לרטוריקה הצבועה והעמדת הפנים והבחין במאבק החיים הבסיסי ובמוטיבציה הבסיסית של האדם. באופן דומה, המנהל המודרני, בין אם הוא בדרכו לצמרת או כבר בשיאו, יזהה את עצמו בתאוריו של מקיאוולי את אנשי הכוח ושיטות הפעלת הסמכות שלהם."


 

 דוגמה

עידו נבון מרגיש לכוד בין דכאון לכעס. קידום אשר לדעתו הגיע לו, ניתן ליריבו, והוא יודע מדוע. זה היה מקרה פשוט של העדפה. המשרה ניתנה לנדב משום שהוא חבר טוב של המנכ"ל. הם משחקים טניס יחד ויוצאים לבילוי משותף עם רעיותיהם. עמיתתו של עידו, מירב גוטמן, מציעה לו להתפטר. "זה מה שאני הייתי עושה. נראה לי שאתה גמור כאן". אבל עידו הוא נבון, מציאותי ועקשן, הוא מבין את מערכת הכוחות ביסודו של המצב. "נדב קיבל את המשרה בגלל המנכ"ל ח.ר., אבל ח.ר., כפי שבטח שמעת, לא יישאר כאן עוד הרבה זמן. תני לו שנה, וברגע שהוא יעזוב, הסיכויים שלי יהיו מצוינים. אני מוכן לשחק את המשחק שלהם, להיות חייל טוב, לעשות את העבודה שלי ולחכות שיקראו לי כאשר יורם יגיע לצמרת. ליורם ולי יש מעין הסכם..."

מקיאוולי היה תומך באופן בו עידו מבין את הפסיכולוגיה והמציאות של המצב.

איך ליישם

"הנסיך" של מקיאוולי הוא חומר קריאה מומלץ לאנשים רבים. להלן כמה ציטטות של עקרונות שנבחרו עקב הרלוונטיות שלהם לנושאי הכוח של ימינו:

1. האם להיות נדיב או קמצן. למרות שזה בסדר להיחשב כליברל, אין זה מעשי. נדיבות צורכת אינסוף משאבים ומכרסמת ביציבות משטרו של הנסיך. מסים והגבלות אחרות המוטלים על אזרחים משניאים את הנסיך על האנשים. לאחר שהמשאבים מוצו, הכל לועגים לו, לרבות אלה שהביא להם תועלת.

נסיך נבון יזכה במוניטין על קמצנותו. על-ידי ניהול זהיר של ההוצאות, הוא יוכל לנהל את מלחמותיו ומפעלים אחרים מבלי להעמיס על העם. הוא ייחשב לליברלי על-ידי אלה שמהם לא לקח דבר וקמצן רק בעיני המעטים להם לא נתן דבר.

טוב להיות נדיב כאשר מבזבזים את משאביהם של אחרים. כאשר אתה מנצל את משאביך שלך, הייה קמצן. הוצאת כספם של אחרים מקדמת את המוניטין שלך בעוד שהוצאת כספך שלך מפחיתה משמך הטוב.

2. מה עדיף, שיפחדו ממך או שיאהבו אותך? מוניטין של שליט אכזר עלול לנבוע מנקיטת פעולה החלטית נגד אנשים שהתנהגותם עשויה לחבל בקהילה. אולם הפגנת אכזריות יכולה להיות הפעולה הרחומה ביותר, מאחר ועדיף להוציא להורג מעטים מאשר לגרום נזק לרבים. במצב חדש, נסיך עלול להיאלץ להיות חסר רחמים משום שארגון חדש הינו בלתי-יציב ועומד בפני סכנות רבות. עם זאת, מנהיג צריך לשאוף לאנושיות. הוא אינו צריך להכות באכזריות מתוך פחדיו שלו. אל לו גם להיות חשדן שלא לצורך. עם זאת, בטחון מוגזם עלול לסמא את עיניו לסכנות. כאשר יש צורך לבחור בין אהבה או פחד מצד העם, בחר באפשרות השניה. היא הרבה יותר בטוחה. ניתן לקיים מצב בו יפחדו ממך מבלי לשנוא אותך.

נסיך פיקח יסתמך על רצונו שלו ולא על זה של אחרים מתוך הבנה שאהבה נובעת מרצונם החופשי של האזרחים בעוד שפחד נובע מהאיום הטמון בעונש שיטיל הנסיך.

3. האם נסיכים צריכים להיות ישרים? למרות שיושר והגינות זוכים לשבחים, נסיך חכם מבין שעורמה היא לעתים קרובות עדיפה. בני אדם פותרים את מחלוקותיהם בעזרת החוק בעוד שבעלי-חיים עושים זאת בעזרת כוח. תוצאות ארוכות-טווח ניתנות להשגה רק על-ידי שילוב של הטבע האנושי והחייתי. הטבע החייתי שונה מבעל-חיים אחד למשנהו. שועל יודע כיצד להימנע ממלכודות אבל רק האריה יכול להבריח את הזאבים.

מאחר ואנשים הם רעים ובלתי-מהימנים מטבעם, ההנחה שהם טובים מעמידה את הנסיך בעמדת נחיתות... איש אינו מושלם. בנוקטו עמדה אנושית, צדקנית ודתית, הנסיך זקוק למוח רב- צדדי ולנכונות לנוע כאשר "רוחות השינוי והמזל" מחייבות זאת... המטרה מקדשת את האמצעים.

4. השגת מוניטין חיובי. עושר והדר משפרים את תדמיתו של הנסיך בעיני נתיניו. מפעלים ראוותניים לוכדים את דמיונם של האזרחים ומעסיקים אותם ומסיחים את דעתם מפעילויות שהיו עשויות להזיק לנסיך. חשוב גם לנצל הזדמנויות למתן תגמול או עונש דרמתי כדי שיהוו נושא לשיחה.

כאשר שני צדדים מתעמתים אינם כה חזקים עד שיש לחשוש מהמנצח, עזור למנצח. ואז הוא יהיה חייב לך. אולם, לעולם אין לשתף פעולה עם צד חזק ממך, משום שאז אתה נתון לחסדיו. אולם, הנסיך חייב להבין את הצורך בלקיחת סיכונים וקבלת הרע הפחות מכולם.

5. הימנעות מחנפנים. אנשים הם רעים כל עוד אין דבר שיכריח אותם להיות טובים. לפיכך, אין נסיך טיפש שיוכל להשיג לעצמו עצה נבונה, מאחר ויועציו ישאפו תמיד להשיג את האינטרסים שלהם ולא את שלו.

בחיפוש עצות יש דילמה. צריך לשמוע את האמת ולא את החנפנים, אולם חיפוש האמת גורם לאדם לאבד את כבודו. דרך הזהב הנכונה היא להשתמש ביועצים דוברי אמת, אבל רק בתחומים בהם העצה דרושה. ואז הנסיך צריך להטיל בהם ספק במיגוון נושאים ולסיום, להגיע למסקנות משלו.

6. שגיונות הגורל. החיים הם כמו נהר גדול, לפעמים ניתנים לחיזוי ולפעמים זורמים הרחק מהשפעתו של האדם. אולם, בזמני רגיעה האדם יכול לבנות סוללות וסכרים. כמחצית הגורל והטבע נתונה לשליטתו של האדם, אולם כל השאר הינו מעבר להשפעתו של הנסיך.

לא תמיד אפשר לדעת מה לעשות, ולא תמיד שני נסיכים הפועלים באותה דרך יגיעו לאותה הצלחה או לאותו כשלון. אין דרך אחת להתמודדות עם הטבע. אולם באופן עקרוני, נחישות עדיפה על זהירות ויש לנהוג במזל בהעזה.

7. שבעת הכללים למניעת שנאה מצד העם.

* אל תנשל אנשים מרכושם או מנשותיהם. רוב האנשים יהיו מרוצים אם תשאיר אותם עם רכושם ומשפחותיהם. אז תצטרך לטפל רק במעטים השאפתנים.

* שאף למוניטין של חומרה ואכזריות ולא של רכות. כך תרחיק קושרים.

* קשה מאד לארגן ולהצליח בקשר נגד הנסיך. מרבית המזימות נכשלות. עובדה זאת נכונה במיוחד כאשר העם תומך בנסיך.

* נסיכים צריכים לשאוף להיות מזוהים עם מעשי חסד ולהימנע ממעשים הכרוכים באשמה.

* יש להימנע במיוחד משנאתם של החזקים.

* הישמר לא לפגוע במשרתיו של השני.

* נסיבות משתנות עשויות להכתיב העדפה של האוכלוסיה הצבאית ובזמנים אחרים של האוכלוסיה האזרחית.

מנהל חכם אחד אמר לאחר שקרא את "הנסיך", "כמה מהרעיונות אינם מקובלים עלי, אבל הם מסייעים בהבנת אופן החשיבה והפעולה של המתחרים".


 

רגע של השראה
 

שעועית ואומצות

היה פעם איש שאהב את עבודתו, אך משפחתו תבעה ממנו יותר ויותר כסף. האיש עמד על שלו זמן רב, אך לבסוף נכנע ללחצים. הוא מצא עבודה משתלמת יותר, אך אהובה עליו פחות. הוא עבד קשה במשך שעות ארוכות. הוא החליף עבודות ודחק במעסיקיו לשלם לו שכר גבוה יותר. ילדיו קיבלו את הטוב ביותר. יחד עם זאת, הם עדיין אמללו אותו בתביעותיהם. האב ראה שאינם יותר מאושרים מבעבר. לבסוף, בכעסו, נישל כל ילד מחפציו. הוא לקח את הבגדים ואת המכוניות. הוא פיטר את העוזרת והטבח. הוא דאג לכך שיהיה להם מספיק אוכל אך לא הוציא כלום על מותרות ומעדנים. הוא אמר להם: "אם אינכם יכולים להיות מאושרים מאכילת שעועית, לא תהיו מאושרים מאכילת אומצות."

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול