האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

אם זה לא שבור אל תתקן את זה

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

בעולם הניהול האמריקאי ידועה האימרה, "אם זה לא שבור, אל תתקן את זה". אימרה זו מיוחסת לגנרל וושינגטון, גיבור מלחמת העצמאות של ארה"ב והנשיא הראשון שלה. כוונת העצה הזאת היתה להזהיר נגד פעולות שאינן חיוניות וככזאת, זוהי אימרה שנונה. אולם לפעמים היא עשוייה גם לייצג שיפוט גרוע והעדר ראייה קדימה.

הזדמנויות ליישום

אימרה זאת מתייחסת למצבים בהם שוקלים תיקונים, פתרונות או פעולות מתקנות אחרות.

דוגמה

הספרנית הראשית דליה חרמון מספרת לבוס שלה שמחצית ממדפי הספרים זקוקים לתיקון או להחלפה. "התקציב שלנו מוגבל," הוא מגיב. "האם את מעדיפה שנקנה ספרים חדשים או שאיזה בחור עצלן עם פטיש ומסור יעבוד כאן שבוע כדי לעשות עבודה של יום אחד? חוץ מזה, אתמול הייתי בספריה והמדפים נראו לי בסדר גמור. למה לבזבז זמן וכסף?" בקשה נוספת נדחית גם היא, ולמחרת, אחד הספרנים נופל מסולם לאחר שמדף עמוס ספרים התמוטט עליו. "היה לנו מזל," אומרת דליה חרמון לבוס שלה, "יהושע יצא מזה רק עם רגל שבורה וכמה חבלות." זהו מקרה של יישום בלתי נכון של המושג.

איך ליישם

כדי להבחין בין יישום נכון של המשפט "אם זה לא שבור...", השג תשובות לשאלות הבאות העשויות להתייחס הן לאנשים והן למכונות וציוד:

1. האם שיקול זהיר מראה שאין מה להרוויח מתיקון? אם כן, קבל את המשפט "אם זה לא שבור" כמות שהוא אבל קבע מועד לבדיקה נוספת של המצב.

2. האם סימני האזהרה רומזים על צורך בפעולה? אם כן, פעל לתיקון המצב. אם לא, עבור לשאלה הבאה.

3. האם הבדיקות היו קפדניות מספיק כדי לאתר בעיות שוליות אבל משמעותיות? אם לא, בדוק שנית או קרא למומחה מנוסה יותר. אם כן, שאל את שאלה 4.

4. האם האבחנה ברורה? אם כן, האם היא כרוכה ב: (1) תקלה פיזית; (2) בעית תיזמון כמו איחורים, וכו'; (3) מרכיבים שהתבלו; או (4) בעיות אחרות?

פעולת התיקון צריכה להתאים לצורך במונחי האנשים המבצעים את התיקון והתיקונים שיבוצעו על-ידם.

5. יכול להיות שמשהו אינו זקוק לתיקון אלא לניקוי, שיפוץ או נוהל תחזוקה כלשהו כמו סיכה, שימון או החלפת חלקים שחוקים (למשל, סרט הדפסה במכונת כתיבה).

תחזוקה מונעת - ובמונח זה אפשר לכלול גם פעילות גופנית ודיאטה מבוקרת לבני אדם - היא ההפך הבודד החזק ביותר לחשיבת "אם זה לא שבור". אל תניח להגיון שהינו לכאורה מעל לכל ספק להפחיד אותך. המשמעות של המילה "שבור" אינה ברורה לגמרי. דבר אינו חייב להיות שבור כדי להצדיק תשומת לב. השלמות של היום היא ההקדמה לתקלה של מחר.


 

רגע של השראה
 

מסורת

לפני מלחמת העולם השנייה, צפה גנרל אמריקאי בתמרונים של הצבא הבריטי. הוא שם לב כי שבעה חיילים מטפלים בציוד הארטילריה הנייד, כאשר אחד מהם לא עשה דבר אלא רק נשאר על משמרתו שעה שהאחרים הכינו את התותח והכניסו תחמושת לתוכו. הוא שאל למה נועד החייל השביעי. התברר לו כי בימים עברו לפני שהומצאו המשאיות, האדם השביעי החזיק את הסוסים כך שלא יברחו כאשר התותח ירה. הסוסים נעלמו אך מתוך היצמדות למסורת, המבנה הישן, שכעת היה חסר תועלת ויקר, נשאר.

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול