האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

טכניקת מינימקס

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

רעיון ה"מינימקס" התפתח בתחום הכלכלה, בו הוא מתייחס לפעולה שנועדה לצמצם את האובדן המקסימלי בפרויקט. אולם המונח מתאים גם לאסטרטגיה עליה ממליץ הפסיכולוג האמריקאי, קורט לוין, בטיפול בהתנגדות לשינוי. לוין מראה כיצד ניתן להתגבר על התנגדות באופן הטוב ביותר על-ידי צמצום הכוחות המתנגדים לשינוי, ובו בזמן לנצל עד למקסימום את הכוחות החיוביים. מכאן השם "מינימקס". בעקרון זה של פעולה כפולה משתמשים במצבים שונים בהם יש עימות בין השקפות מנוגדות.

הזדמנויות ליישום

במינימקס אפשר להשתמש במצבים בהם מחפשים סטטוס-קוו חדש וניתן לשפר את מצב הענינים על-ידי צמצום חלק מהגורמים והגדלת האחרים. מצב ההתנגדות לשינוי הוא יישום מוצלח במיוחד של הטכניקה, אולם קיימים גם מצבים אחרים הניתנים לפתרון על-ידי שילוב של צמצום והגדלת הגורמים המשפיעים.

דוגמה

לדניאל לוין ולשותפו יובל זהבי יש עסק הנותן שרותי פינוי אשפה. לוין אומר לזהבי, "אנחנו חייבים להעלות את התעריפים ב10- אחוזים. רואה החשבון אומר שאם לא נעשה כך, מהר מאד נתחיל להראות הפסדים."

זהבי אומר, "הלקוחות שלנו אינם אוהבים אותנו ואם נעלה את המחירים, נפסיד את התיירים, מבלי סוף השבוע וכל אלה שיחזרו להשליך את האשפה בחורשות."

לוין יודע שיובל זהבי צודק בנוגע לגישה הקהילתית. לקוח נרגז אחד תיאר פעם את המבנה והסביבה שלהם כ"מפגע מסריח". השותפים חושבים על הבעיה ודנים בה עם רואה החשבון. יחד הם מגבשים תוכנית לשיפור היחסים עם הקהילה. זהבי, הוותיק יותר, מנסה לבנות לחברה מוניטין על-ידי תרומות שהוא נותן בחגים למוסדות ציבור ועל-ידי מימון הקישוטים של בנין העירייה ביום העצמאות. הגישה החדשה מורכבת מצמצום חוסר הפופולריות של החברה והגדלת נקודות הזכות שלה:

* הקמת גדר גבוהה ואטומה סביב מגרש החניה בו עומדות מכוניות האשפה.

* השקעת 5,500 שקל בשתילים ופרחים סביב חזית המבנה וצביעת המבנה.

* קניית ציוד התזה המזרים מים וחומר מנטרל ריחות בעוצמה רבה לניקוי המשאיות. כל משאית עוברת ניקוי מדי שלושה ימי עבודה. גם המבנה עובר ניקוי ועוברי אורח יכולים להיות עדים לפעולות אלו.

השלב הבא לא היה הגדלת הזרמת המזומנים - שנשארו באותה רמה כמקודם - אלא של השתתפות השותפים בפעילויות הקהילה. לוין נשא הרצאה לפני אגודת המורים-מחנכים על בעיות הגנת הסביבה והצורך בתיכנון לסילוק אשפה בעתיד. זהבי ואשתו ארגנו פעילויות חברתיות במועדון הגימלאים המקומי. העיתונות כיסתה את הארועים.

זמן מה לאחר מכן, החברה הודיעה על העלאת התעריפים לשנה החדשה. רק ארבעה לקוחות ביטלו הזמנות, אולם לקוחות חדשים הצטרפו בזרם קבוע.

איך ליישם

גישת המינימקס היא יעילה משום שהפעולה הכפולה שלה מספקת תנופה משמעותית. הנקודות הבאות יסייעו ביישום הטכניקה:

1. קבע האם בעיה נתונה מתאימה לטכניקת המינימקס על-ידי הצבת השאלה: "האם יש גורמים שליליים הניתנים להפיכה לחיוביים על-ידי צמצום, והאם יש גורמים חיוביים הניתנים להגדלה?"

2. פרט את הגורמים תחת שתי כותרות. הבה נראה כיצד חברת פינוי האשפה פירטה את הגורמים:

* צמצום. בעיות ה"מפגע" וה"סרחון"; בעית "השחתת השכונה" הנובעת מצי משאיות האשפה המכער את הנוף.

* הגדלה. תדמיתם של השותפים, הענין שלהם בקהילה, חלופה ל"קניית" מוניטין.

3. תכנן ויישם תוכנית להחלשת הגורמים השליליים וחיזוק הגורמים החיוביים כדי להשיג את התוצאה החזקה ביותר שניתן.


 

רגע של השראה
 

הרמת משקולות

בעודי משוטט בחנות לצורכי ספורט, שמעתי את השיחה הבאה בין נער לאביו:

"בבקשה, אבא, אם תקנה לי את המשקולות הללו, אני ארים אותם כל יום. אני מבטיח. אני אתמיד באימונים."

"אני לא בטוח..."

"בבקשה אבא."

"טוב, בסדר. אם אתה באמת תנצל את המשקולות הללו, אני אקנה לך אותן."

האב שילם עבור הציוד והחל ללכת לכיוון הדלת. מיד לאחר מכן נשמע קולו של הנער הקורא אחריו, "מה? אתה מתכוון שאני צריך לסחוב אותן לאוטו?"

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול