האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

סיעור מוחות

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

המושג סיעור המוחות ((Brain Storming נהגה בשנות ה50- על-ידי אלכס אוסבורן, שותף בסוכנות הפרסום האמריקאית הגדולה, ברטון, דארסטין ואוסבורן.

אוסבורן כתב ספר בו הציב את הנוהל על המפה ובמספר רב מספור של חדרי ישיבות. סיעור מוחות הינו במהותו צורה של חשיבה קבוצתית, נוהל לגיוס משאביה היצירתיים של הקבוצה לפתרון בעיות ופיתוח רעיונות.

ארגונים הגיבו בהתלהבות לגישתו של אוסבורן משום שעקב הטכניות ההולכת והגוברת של הארגון העיסקי, היה צורך ברעיונות כדי לזרז את פיתוחם של מוצרים, תהליכים ושירותים חדשים. עבור רבים, גישתו של אוסבורן נראתה כמו מתת שמיים. לא היה עוד צורך להסתמך על ההשראה בחיפוש אחר תשובות. קבוצות יכלו להיפגש, לעבור על סדר היום לסיעור מוחות, ולהפיק במהירות רעיונות ופתרונות אפשריים לבעיות. את אלה ניתן להעריך, למחוק את הבלתי-שימושיים וללטש וליישם את הרעיונות המבריקים.

בסופו של דבר, המושג, כמו מושגים רבים אחרים בניהול, מיצה את מחזור החיים שלו והפופולריות שלו דעכה, אולם החיוניות המולדת שלו לא פגמה במשיכתו למנהלים.

הזדמנויות ליישום

כל בעיה עיסקית, מעשית או היפותטית, וכל מצב בו נדרשים רעיונות, הינו מתאים לגישת סיעור המוחות. הגישה פועלת באופן הטוב ביותר בבעיות קצרות-טווח וממוקדות מאד מאשר בבעיות בעלות שורשים עמוקים ומסובכים. השיטה הוכחה כזרז יעיל כאשר מנהלים צריכים להתמודד עם בעיות "בוערות" ורוצים לגייס את כוחותיהם השכליים של חברי הצוות לפתרונן.

דוגמאות

1. חברה א', יצרנית קוסמטיקה, מחליטה להיכנס לתחום הבשמים התחרותי. אבי רשף, מנהל השיווק, אומר למנכ"ל, "המעבדות הצליחו למצוא תמצית שנראית לי בדיוק מה שאנו מחפשים. עכשיו אנחנו צריכים שם למוצר." המנכ"ל מסכים לכנס שנים-עשר מחברי הצוות היצירתיים ביותר. הישיבה נערכת, נוהל סיעור המוחות מוסבר, ולאחר שעה, 150 רעיונות לשמות הוצעו. עכשיו יש למנהל השיווק חומר לעבודה.

2.  "מכבש מס' 3 מושבת, בוס." המנהל רפי סימן-טוב מחליט שזהו הקש האחרון. הוא מכבה את כל הציוד ומכנס ישיבה מול שולחנו. הוא כבר השתמש בסיעור מוחות מספר פעמים בעבר, והוא מזכיר בקיצור את "הכללים" למפעילי המכונות. ואז הוא אומר, "זאת הבעיה. בחודש האחרון היו לנו יותר בעיות מאשר אי פעם. אני מבקש שתתנו לי כמה שיותר רעיונות לפתרון הבעיה. כיצד נוכל למנוע מהמכבשים להתקלקל כל הזמן?"

ברגע שהקבוצה נכנסת לדפוס סיעור המוחות, ההצעות זורמות בשטף. תוך חצי שעה יש לסימן-טוב עשרות הצעות והוא מרגיש שמביניהן הוא יוכל למצוא חמש או שש שישפרו את מצב הציוד.

איך ליישם

להלן הצעדים של נוהל סיעור מוחות:

1. התמקד בבעיה או במצב המצריכים פתרון. אוסבורן אומר, "בעיה כמו "איך להציג ללקוחות אריג סינתטי חדש" היא רחבה מדי. את הבעיה הזאת צריך לפצל לבעיות משנה כמו: א. "רעיונות להצגת הסיב החדש למטוויות ומפעלי אריגה"; ב. "רעיונות להצגת הסיב החדש למתפרות וגזרנים"; ו-ג. "רעיונות להצגת הסיב החדש לקמעונאים."

2. השג לעצמך חדר ישיבות, מנחה ישיבה המתמצא בטכניקת סיעור המוחות, וקבוצה מיומנת של משתתפים. אפשר לכלול אנשים מקוריים מבחוץ, אבל לא כדאי לכלול אנשים שכישוריהם אינם רלוונטיים לבעיה. שתיקתם תגרום להם להרגיש במבוכה ועשויה לדכא את התנופה. גרוע מכך, הם עלולים לנסות להשתתף ולהוריד את הישיבה מהמסלול.

3. מנה מישהו שירשום את ההצעות. יש לך כמה אפשרויות, אולם אל תשתמש רק ברשמקול. לפעמים רוצים להתייחס למשהו שנאמר, והחיפוש בסרט ההקלטה יגרום לעיכובים מיותרים. בקש ממישהו שירשום את הרעיון הבסיסי על כן-תצוגה - זה מקל על איסוף הגליונות בסוף השלב הראשון של הישיבה - או על נייר. ניתן להשתמש ברשמקול בשילוב עם הרשימות הכתובות, כגיבוי להבהרת רישומים לא ברורים.

4. הורה או הזכר לקבוצה את כללי הישיבה:

* אנשים צריכים להיות כמה שיותר ספונטניים ולזרוק רעיונות כפי שהם עולים בראשם.

* אין הגבלות. "הרגישו חופשיים לומר כל מה שעולה בדעתכם, ללא צנזורה. אל תדאגו אם הרעיון מרוחק או פראי מדי."

* בלי ביקורת! נקודה זאת חשובה במיוחד. המנחה צריך לאסור על תגובות שליליות, לגלוג, התחכמויות, הערות מדכאות כגון, "את זה כבר שמענו," "זה לא יעבוד", וכו'.

* כמות היא דבר רצוי. זהו אחד המקרים בהם יש ערך למספרים, וכמות עשויה להיות הדרך לאיכות. אם מתפתחת נטייה ללכת עם הזרם ולחזור על רעיונות שהועלו בשינויים קלים, זה בסדר; לעתים קרובות דוקא התיקון הקל עשוי להוליד את הרעיון המנצח.

* דאג לכך שהאדם הרושם את הרעיונות יציין כל הערה וישתמש במספר מלים מצומצם שיספיק כדי ללכוד את הרעיון הבסיסי.

* סיים את הישיבה כאשר אתה סבור שמעיין הרעיונות של הקבוצה יבש.

5. הערך. ההערכה מתבצעת באופן הטוב ביותר בקבוצה קטנה, אפילו אדם אחד המסוגל לנפות את הרעיונות השימושיים מכלל הרעיונות שנאספו. תפוקה של 5 עד 10 אחוזים רעיונות טובים היא תפוקה ממוצעת.

6. לטש, צרף, שפר. "ועדת ההערכה" צריכה להתייחס לרעיונות שנבחרו    כאל חומר גלם לשיפור נוסף באמצעות עריכה, ניסוח מחדש, הוספה, השמטה או אולי צירוף של שני רעיונות לאחד.

7. דווח לקבוצה. הקבוצה צריכה לקבל משוב על תוצאות מאמציה. זה רצוי בכל מקרה, אולם חיוני אם אתה מתכנן לבקש מהחברים לקחת חלק בישיבות דומות בעתיד.


 

רגע של השראה
 

טעות רדיופונית

כאשר מרקוני הציע לשדר אותות טלגרף אלחוטיים מעבר לאוקיינוס האטלנטי, נמתחה עליו ביקורת. המומחים ציינו בהיגיון כי מאחר ואותות הרדיו עוברים בקווים ישרים, הם יוקרנו לחלל במקום לעבור בעקומה של כדור הארץ.

מרקוני התעקש לערוך את הניסוי, וזה הצליח, אך הצלחתו התבססה על טעות. הגלים אכן עוברים בקווים ישרים אבל השידור התאפשר הודות לאטמוספירה היונית שלא נודעה אז ואשר הדפה את הגלים בחזרה לאדמה.

מתוך משגה הגיע מרקוני למסקנה שמעולם לא היה מגיע אליה לולא גילה נחישות ודבק כל הזמן בהיגיון נוקשה.

למשגה של מרקוני הצטרפה באותה עת המצאת הטלפון של אלכסנדר גרהאם בל, הנחישות והיצירתיות של שניהם מאפשרים לנו היום לתקשר עם כל אדם על פני כדור הארץ.

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול