האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

חוק מרפי

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

"כל מה שיכול להשתבש, אכן ישתבש." איננו יודעים האם אותו מרפי לו מנהלים חייבים את תודתם היה קיים באמת. ערפילי הזמן הסתירו את הרגע בו אדם יצירתי אחד מיצה את הנסיון שנצבר באינספור אסונות באימרה נבונה זאת. אולם, בין אם אנו חייבים את תודתנו לאדם אמיתי או דמיוני, החוכמה הנושאת את שמו זכתה לפופולריות משום שהיא מנעה אינספור תאונות, שגיאות וכשלונות.

חוק מרפי אומר לנו שגם כאשר אתה מקווה לטוב אתה צריך לצפות לצרות ולהיערך לקראתן. יש לו שלוש מסקנות:

* דבר אינו קל כפי הוא שנראה

* כל דבר נמשך יותר ממה שמצפים שיימשך

* הדברים ישתבשו תמיד ברגע הגרוע ביותר

הזדמנויות ליישום

יישם את חוק מרפי כאשר:

* צריך להתחיל במשימה או בנוהל שטרם נוסו

* מרכיב חדש נוסף - למשל עובד חסר נסיון או ציוד לא בדוק

* פעולה היא מכריעה - עקב בטיחות, עלות או גורמים אחרים שאובדנם עלול להזיק.

דוגמאות

1. ראש מחלקת כוח-אדם מציע למנכ"ל, "השנה, במקום לערוך את הפיקניק בשטח החברה, אני מציע שנצא לפארק. הרחבה האחורית כבר צפופה מדי..."

אין שום דוגמה לחברה שנכשלה משום שמישהו שכח להביא נקניקיות או בירה לפיקניק השנתי. אולם פעילות חברתית מוצלחת של החברה היא דבר משתלם מבחינות רבות, החל משיפור רוח הצוות ועד הגדלת הערכת העובדים להנהלה ש"יודעת איך לעשות דברים כמו שצריך."

לכאורה, ארגון פיקניק לעובדי החברה אינו משימה בעייתית במיוחד. מרפי חושב אחרת. תוצאה מוצלחת, הוא טוען, דורשת תיכנון מדוקדק של הפרטים. יש צורך בוועדה שתטיל משימות, תדאג שהמנהלים יהיו זמינים לאספקת מידע והדרכה, תספק אנשים (מתנדבים או אחרים), וכן הלאה.

2. חוק מרפי תקף כמעט בכל הפעילויות המתוכננות. סמנכ"ל מחקר ופיתוח עשוי לתכנן הרצה לתהליך חדש, הממונה על המערכות רוצה לחנוך שיטה חדשה לארגון התיקים, או שאתה עצמך מתכנן אולי הדגמה של תוכנית לשיפור התחזוקה.

בין אם זהו הפיקניק השנתי של החברה או טיסה לירח, הרבה מאד מרכיבים מעורבים ובכל אחד טמונים גם זרעי הכשלון. כדי להבטיח הצלחה, זכור תמיד את מר מרפי.

איך ליישם

להלן נוהל המסייע בהפקת התועלות מחוכמתו של מרפי:

1. היה פסימיסט, ולו רק באופן זמני. חוק מרפי נותן עדיפות לאנשים המצפים שמשהו ישתבש. אפילו אם החשיבה החיובית שלך גורמת בדרך כלל לדברים להסתדר לפי רצונך, מדוע לקחת סיכונים מיותרים? בפעולות בהן כישלון או בעיות חמורות משמעותם נזק רציני, שקול את התוצאה על-ידי מודעות לנקודות כישלון אפשריות, קטנות וגדולות. נקוט באמצעי זהירות. נסה לחזות את הקשיים. במקרה של הפיקניק השנתי, למשל, המתכננים אינם צריכים לסמוך על תפילה כדי למנוע גשם. השאלה "מה יהיה אם ירד גשם?" מצריכה תשובה מעשית, בין אם קביעת תאריך חלופי או העברת הפיקניק לתוך מבנה. עדיף להיות בתוך מבנה סגור ויבש מאשר להספיג את כל האנשים, הציוד, המזון וההתלהבות בגשם סוחף.

2. תכנן לעומק. אל תסתמך על אילתור של הרגע האחרון, למעט אם התפתחות בלתי-צפויה מחייבת אילתור. תשומת לב מוקדמת לכל פרט עדיפה על "כיבוי שריפות".

3. זהה תחומי פעולה מכריעים. מרכיבים חשובים של פעולה - מכונה חשובה, מפעיל מיומן, מפקחים מנוסים - צריכים להיבדק ולהיות מוכנים. גם פרטים שוליים חשובים. כבר היו צבאות שנכשלו בגלל "מסמר קטן" בפרסתו של הסוס, פריט בלתי-משמעותי שהינו חיוני להתקדמות הפעולה.

4. הכן גיבוי. אין צורך בגיבוי לכל דבר, אולם יש להכין גיבוי למערכות משנה עיקריות, חלקים וכו'. ורה מאייר, סמנכ"ל למידע ברשת הטלויזיה האמריקאית NBC, היא דוגמה למנהלת מציאותית, אפשר לומר "מרפית" באופיה, שדאגה להכין גיבוי למקרה של נפילת מערכת המידע. כאשר הרשת עברה ממערכת מידע ידנית וכתובה למיקרופילם עם יכולת איחסון ואיחזור ממוחשבת, מאייר נלחמה נגד ההצעות להיפטר מהמערכת הידנית. "איננו מחסלים את המערכת," היא אמרה. "מחשבים מתקלקלים. לא רק שנמשיך להחזיק במערכת הישנה אלא גם נדאג לעדכן אותה." מאז כבר היו מספיק מקרים בהם המערכת הידנית הצילה את המצב והוכיחה את צדקתה של מאייר. "רבים מאיתנו ישנים יותר טוב בלילה. זוהי התועלת הנוספת של הגיבוי."


 

רגע של השראה
 

שטרות מזויפים

עימנואל נינגר נעצר באשמה שהפיץ שטרות מזויפים של 20 דולר. לאחר מכן הושג צו חיפוש בביתו. במהלך החיפוש, גילו שטר של 20 דולר בתהליך הדפסה. המחפשים גם מצאו שלושה דיוקנאות שעמנואל נינגר צייר. נינגר היה אומן ואומן טוב. הוא היה כל כך מוכשר עד שהצליח לצייר ביד שטרות של 20 דולר. בקפדנות, במשיכות מכחול הוא הצליח במגע האומן שלו להפיל את הכל בפח, עד שיד הגורל חשפה אותו כאשר זבן במכולת נגע בשטר בידיים לחות.

אחרי מעצרו, נמכרו הדיוקנאות שלו במכירה פומבית תמורת 16,000 דולר - יותר מ5,000- דולר כל דיוקן. האירוניה שבסיפור היא שעימנואל נינגר הקדיש אותו פרק זמן לציור שטר של 20 דולר כשם שהקדיש לציור דיוקן שנמכר ב5,000- דולר.

האיש המבריק והמוכשר הזה היה גנב בכל המובנים. באורח טרגי, האדם אותו שדד במידה הרבה ביותר היה הוא עצמו, עימנואל נינגר. לא רק שיכל להפוך לעשיר לו שיווק באופן חוקי את יכולתו, אלא, הוא יכל גם להביא אושר ותועלת לזולת. הייתה לו אפשרות בחירה והוא וויתר על יושרו.

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול