האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

הפתרון המשולב

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

בשנות ה20- של המאה, מרי פרקר פולט, מומחית אמריקאית לניהול, פיתחה שיטה ייחודית ליישוב עימותים. היא קראה לה ה"פתרון המשולב" משום שהוא משלב - כלומר, שואף לאחד - את שאיפותיהם של שני הצדדים. במקרים מסוימים הגישה מפשרת במחלוקות טוב יותר מהפשרה הטובה ביותר, משום שבפשרה כל צד מקבל רק חלק ממה שרצה. הרעיון של פולט יכול לספק את שני הצדדים במלואו.

בהצגת הרעיון, פולט ציינה שיש שלוש דרכים ליישוב מחלוקות:

שליטה. אי-הסכמה נפתרת על-ידי צד אחד הגובר על הצד השני. למרות שזוהי הדרך הפשוטה ביותר לטיפול בעימות, היא עשויה להיכשל בטווח הרחוק משום שההתנגדות היסודית אינה מחוסלת והבעיה תתעורר שוב.

פשרה. זאת אולי הגישה השכיחה ביותר כאשר כל צד מוותר על חלק ממטרתו לשם השגת ההסכמה.

פתרון משולב. מחפשים סוף לאי-ההסכמה באופן הנותן לשני הצדדים סיפוק מלא.

הזדמנויות ליישום

גישתה של פולט יכולה להישקל בכל אי-הסכמה ששואפים ליישב. כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר, המעורבים חייבים לחשוף את האינטרסים והיעדים האמיתיים שלהם. מרי פרקר פולט השתמשה ברעיון שלה לעתים קרובות כדי לפתור ויכוחים ותביעות מתנגשות בין הנהלה וקבוצות עובדים, אולם השיטה יכולה לעבוד בכל מצב בו המתווכחים גמישים ומוכנים לשתף פעולה בחיפוש אחר התשובות.

דוגמאות

1. להלן מקרה פשוט שימחיש את העיקרון בפעולה:

זאב חפץ, ראש משרד לראיית חשבון, מתבקש ליישב ויכוח בין שני רואי חשבון החולקים ביניהם משרד אחד. רואה חשבון אחד רוצה שהחלון יהיה פתוח כדי שייכנס אויר צח, בעוד שהשני דורש שהחלון יהיה סגור למניעת רוח פרצים. חפץ אינו חושב אפילו על יישוב המחלוקת על-פי עיקרון השליטה, משום שלאף אחד מהשניים אין טיעון מכריע. הוא אומר, "מה דעתכם על פשרה? בואו נשאיר את החלון פתוח למחצה." שני הגברים מוחים. ואז מחליט חפץ לנסות את גישת הפתרון המשולב. "החדר הסמוך ריק," הוא אומר. "בואו נפתח את החלון שם ונשאיר גם את הדלת המחברת פתוחה." שני הגברים מרוצים. זה שרצה חלון סגור לא יוטרד מהרוח הנושבת על גבו. השני, שרצה יותר אויר, יקבל את מה שרצה.

2. ועדת עובדים/הנהלה עומדת לערוך ישיבה, אולם היכן לשבת? ההנהלה מעדיפה לערוך את הישיבה במשרדי החברה כדי לחסוך בזמן נסיעה והוצאות. העובדים מתנגדים לרעיון משום שהם חוששים לערוך את הדיון "במגרש" של ההנהלה.

הפתרון המשולב: קיום הישיבה במבנה מועדון העובדים בשטח המפעל. כך הישיבה נערכת בשטח החברה, אולם העובדים מרגישים בנוח ומתייחסים למקום כאל "טריטוריה" שלהם. שאיפותיהם של שני הצדדים התמלאו.

איך ליישם

השגת פתרון משולב דורשת דמיון ונכונות לקצת חשיבה מקורית. מרכיב-מפתח נוסף הוא היכולת להבחין בין מה שהצדדים רוצים לבין מה שהם מבקשים. מציאת פתרון מקובל נעשית קלה במידה רבה כאשר הכוונות של שני הצדדים ידועות. להלן קווים מנחים עיקריים:

1. שכח מהשליטה. שני הצדדים חייבים לנטוש את השאיפה "לנצח". כל עוד אי-ההסכמה נתפסת כתחרות, עירפול והתחמקות יפריעו.

2. הבהר את הכוונות האמיתיות. הצדדים חייבים להימנע מהסוואה וחייבים למקד את התביעות האמיתיות. שני הצדדים חייבים לנסות להבין את הגורמים העיקריים לתביעות.

3. פתיחות. הבעיות הממשיות, תחומי אי-ההסכמה, חייבים להיות ברורים לשני הצדדים.

4. הערכה מחדש של מטרות. כוונות או נקודות-מבט עשויות להשתנות במהלך הדיון. כאשר שני הצדדים שוקלים מחדש את עמדתם, יכולות להיווצר הבנה והסכמה ספונטניות.

5. ניתוח תביעות. התביעות של אחד הצדדים או שניהם עשויות להיראות בלתי-ניתנות לחלוקה, אולם כאשר מפצלים אותן למרכיבים בסיסיים, היישוב קל יותר.

6. איחוד מרכיבי התביעות. זהו היפוך הנקודה הקודמת. במקרים מסוימים אתה עשוי להיות מבולבל משום שהתביעה האמיתית מוסווית בהצהרות מעורפלות או בשטף של תביעות שוליות. בהירות וקבלה ניתנות להשגה על-ידי ביטול המעטה החיצוני והגעה לליבו של הענין.


 

רגע של השראה
 

צרכנות חכמה

מספרים על ילדה קטנה שביקרה אצל חקלאי המגדל מלונים. היא הצביעה על מלון גדול ושאלה את החקלאי מה מחירו.

הוא השיב, "המלון הזה עולה עשר ש"ח?"

הילדה הקטנה אמרה, "אבל יש לי רק שני ש"ח."

החקלאי הצביע על מלון קטן שגדל בשדה. "מה בנוגע לזה?"

הילדה השיבה, "בסדר, אני אקח אותו, אבל אני מבקשת שתשאיר אותו על השיח ואני אחזור לכאן בעוד חודש."

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול