האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

ניתוח ABC

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

ניתוח ABC, הוא ואריאציה של עקרון פארטו (ע"ע), הוא כולל סיווג של מיגוון פריטים כמו רמות מלאי, לקוחות או אזורי מכירות לשלוש קטגוריות:  A=חשובים מאד; B = חשובים למדי; וC- = בעלי משמעות שולית. המטרה היא לזהות קבוצות אלו כדי שיהיה ניתן לטפל בהן בדרכים שונות.

עקרון פארטו

המושג של ניתוח ABC מבוסס על עקרון פארטו שהוא כלל אמפירי המתאר את הנטייה השכיחה לחלק קטן יחסית של הפריטים (מכירות, מלאי, חנויות וכו') להיות משמעותי באמת. באופן כללי, ההנחה היא ש20- אחוזים מהפריטים אחראים ל80- אחוזים מהפעילות הכוללת. עקרון זה מוכר גם בשם כלל ה20-/80.

חוק זה כונה "החוק של הרבים הבלתי-חשובים והמעטים המכריעים". נראה שהוא ישים באופן כללי; לדוגמה, במכירות, 80 אחוזים של נפח המכירות נוצר על-ידי 20 אחוזים מהלקוחות, או באחזקת מלאי, 15 עד 20 אחוזים מהמלאי מהווים 75 עד 80 אחוזים מערך המלאי.

שימושים

ניתוח ABC מזהה את 20 האחוזים המכריעים - התחום בו ההנהלה צריכה למקד את מאמציה לשיפור היעילות והביצועים (מכאן השם ניתוח ריכוז).

הזיהוי והניתוח של יתרת 80 האחוזים לקטגורית Bשל הפריטים החשובים למדי וקטגורית C של הפריטים הבלתי-חשובים מאפשר להנהלה לאמץ מדינויות שונות בתחומים אלה.


 

שיטה

השלב הראשון של ניתוח ABC הוא ישיר למדי. הוא נחוץ בפשטות כדי לנתח את התפלגות הפריטים על-ידי הרווחים או נפחי המכירות שהם יוצרים, או מידת השימוש בהם. או אז ניתן לחלק את ההתפלגות לשלוש הקטגוריות.

השלב הבא לאחר סיווג הפריטים הוא ניתוח מאפייניה של כל אחת משלוש הקבוצות. לאור ניתוח זה, ניתן לנקוט בצעדים לטיפול בקטגוריות השונות בהתאם לחשיבותן היחסית. אם, למשל, ההתפלגות היא של מכירות לחנות, ההנהלה תוכל ראשית כל להתמקד בניצול הפוטנציאל של חנויות מקבוצה A;שנית, לנקוט צעדים לשיפור הביצועים בקטגוריה B; ושלישית, לערוך תוכניות עבור חיסול החנויות הבלתי-ריווחיות מקבוצה C וצמצום עלויות השירות ליחידות השוליות. בניתוח ABC משתמשים הרבה מאד בבקרת מלאי (ע"ע).

תועלות

כפי שניתן ללמוד משמו, ניתוח ABC ממריץ את ההנהלה למקד את מאמציה בתחומים בעלי הסבירות הגבוהה ביותר לתשואה הגבוהה ביותר. בעשותה כך, היא אינה מבזבזת זמן על הנהגת נהלים מורכבים מדי או רדיפת שיפורים מדומים בהם התועלות יהיו בלתי- משמעותיות.


 

רגע של השראה
 

מיקי מאוס

כאשר הרעיון שלך אינו מוצא חן בעיני אנשים, חשוב על וולט דיסני. כשזה שאל עשרה בני-אדם מה הם חושבים על רעיון חדש שלו, מיקי מאוס. הכל דחו את הרעיון פה אחד. כיום, שנים רבות לאחר מותו, הרעיון ה"בלתי מוצלח" הזה מוצג בפארקי שעשועים בפלורידה, קליפורניה, פריז ויפן.

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול