האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

רישום היעילות האישית

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

הפסיכולוג התעשייתי האמריקאי, נורמן מיילר, חקר את היעילות בעבודה של קבוצת מנהלים על בסיס יומי ושרטט את ממצאיו בעקומה המייצגת את העליה והירידה ביעילות של הפרט הממוצע במשך שעות שונות ביום. גלי האנרגיה האישיים שלך עשויים להיות דומים או שונים במקצת מהמתואר. בדוק את נקודות-המפתח הבאות:

חימום. שים לב לעליה לאחר תחילת הבוקר. הפיזיולוגים נותנים הסברים גופניים חלקיים לזמן ההתחממות. השרירים צריכים להתגמש; מתרחשים שינויים בלחץ ומחזור הדם.

שקיעת האנרגיה. עייפות היא ההסבר הרגיל הניתן לירידת היעילות במהלך יום העבודה.

התפרצות מרץ מסיימת. קיימת נטיה לעלית היעילות לקראת סוף תקופת העבודה, על-פי רוב מסיבות פסיכולוגיות, כדי לזרז את הסיום.

הזדמנויות ליישום

רישום היעילות האישית הוא מכשיר שימושי לחידוד נהלי התיזמון העצמי של מנהלים בכל הדרגים, כאמצעי לשמירת האנרגיה האישית ושיפור הביצועים.

דוגמה

המנהל מיכאל מורז אינו מרוצה מקצב העבודה שלו. הוא מרגיש שהוא איטי, במיוחד בבוקר. מעקב אחר מידת היעילות שלו במשך היום מגלה לו ששיא האנרגיה שלו בבוקר מתרחש בערך בסביבות השעה 11, ונקודת השפל בשעה 9 בבוקר. לפיכך, הוא משנה את שגרת העבודה. במקום להתחיל את היום בהתמודדות עם משימות קשות, הוא מטפל בענינים שגרתיים כמו קריאת הדואר וכתיבת כמה תזכירים. הוא עובר לנושאים תובעניים יותר כשעה לפני ארוחת הצהרים.


 

איך ליישם

הפק תועלת מביצוע מעקב ורישום של מידת היעילות האישית שלך לאורך יום העבודה:

1. רשום את נקודות השיא והשפל של האנרגיה שלך. נהל רישום יומי קצר המציין:

* את השעות בהן אתה מרגיש מלא מרץ.

* הזמנים בהם עייפות תופסת אותך.

* השעות בהן אתה מרגיש נינוח ביותר.

* השעות בהן אתה מרגיש שקשה לך לעבוד.

רשום את התוצאות בטבלה במשך מספר ימים כדי לאתר את הזמנים החזקים והחלשים שלך. ואז:

2.   התאם את סדר היום שלך לטבלה האישית. לדוגמה, השאר עבודות תובעניות לתקופות בהן האנרגיה שלך גבוהה. שבץ משימות שגרתיות בשעות בהן אתה חסר מרץ. משימות "המתבצעות מאליהן" יוכנסו לשעות בהן אינך מרוכז. טפל בפרויקטים חדשים או במשימות המציבות אתגר שכלי כאשר האנרגיה שלך בשיאה.


 

רגע של השראה
 

לפתור בעיה

כאשר תומאס  ווטסון  עמד בראש חרת המחשבים יבמ, הוא סיפר שלעולם לא סטה מהכלל הניהולי האומר כי הדבר הגרוע ביותר שניתן לעשות הוא לקפוא על השמרים ולא לפתור בעיה.

"לפתור את הבעיה," אמר ווטסון, "טוב או רע, העיקר לפתור אותה. אם אתה פותר אותה בצורה גרועה, היא תחזור ותסטור על פניך, ואז, תוכל לפתור אותה בצורה נכונה. אם תקפא על שמריך ולא תעשה דבר זו חלופה נוחה ביותר מכיוון שאין בה סיכון, אך זו דרך קטלנית ביותר לנהל עסק."

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול