האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

שיווק עצמי

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

כשרון ניהולי, שאפתנות, כושר מנהיגות הם חשובים לכל מי ששואף להצליח בתחום הניהול והעסקים, אך אין בהם די כדי להבטיח הצלחה. מדוע? מפני שההחלטה מי יקודם לתפקיד בכיר יותר אינה תלויה רק בכישוריו המקצועיים של המועמד, למרכיבים כמו: תדמית, קשרים אישיים, יחסי אנוש , פוליטיקה ארגונית וכו' יש חלק חשוב בהחלטה, וכל המרכיבים האלה נכללים במסגרת הנושא של שיווק עצמי. אם אתה רוצה להצליח בקריירה ניהולית אתה חייב לקחת יוזמה ולפעול לקדם את עצמך. אף אחד אחר לא יעשה זאת עבורך ואם לא תעשה זאת, אתה פשוט מאפשר לעמיתיך ולמתחריך לזכות במשרה המגיעה לך.

כמה דוגמאות

אתה מדוכא וכועס - ופשוט לא מבין. אותך ולא את ארנון, היו צריכים לקדם למשרת סמנכ"ל. אתה משרת את החברה בנאמנות מזה ארבע עשרה שנים. משרת הסמנכ"ל היתה אמורה להיות הצעד הבא שלך. אולם השם בהודעה במדור העסקים שבעיתון הוא השם של ארנון ולא שלך.

או אולי אתה רופא מסור בעל קליניקה פרטית עם רעיה קנאית לצידך. היא וכמה נשות רופאים אחרות שיחקו טניס אתמול, אבל זאת שנסעה הביתה אחרי המשחק במכונית ב.מ.ו. מפוארת היא שרה שילוח ולא איריס שלך. אתה יודע שאתה רופא טוב בדיוק כמו יוסי שילוח, אז מדוע קהל החולים שלו גדל במהירות גדולה בהרבה משלך? זה לא הגיוני.

כאשר חברה שוקלת שלושה מועמדים שווים לקידום למשרת ניהול בכירה, המנהל הנראה טוב מכולם, מדבר טוב ומעורב בקהילה, זה שיודע להתנהג בחברה וזה שיש לו את התכונה המיוחדת של "מצוינות", הוא בעל היתרון על המתחרים. לבעל מיקצוע חופשי היכול להתגאות בתכונות אלו יהיה קל יותר להגדיל את קהל לקוחותיו או המכירות שלו.

אנשים מעדיפים לעשות עסקים עם אנשים מוכשרים - יותר מכך, עם אנשים מוכשרים ומצליחים ומקצועיים. אולם מי הוא האדם המצליח? זהו אדם אשר האחרים רואים אותו כמצליח. כדי שאנשים אחרים יראו אותך ככזה, אתה צריך לשווק את עצמך.


לשווק את עצמך - מה זה?

שיווק עצמי משמעותו השגת ההכרה אשר תסייע לך להתקדם בקריירה שלך. זה לא שחצנות אישית או האדרה עצמית.

העובדה ששמים לב אליך יכולה להשתלם גם מבחינה כספית וגם לתת סיפוק לאגו. אפילו הרבה אנשי מקצוע החוששים מפרסום מבינים כיום שעליהם לנקוט בעמדה שיווקית חזקה אם הם רוצים לשרוד בשוק התחרותי של ימינו. משמעות הדבר יכולה להיות פרסום העסק או השירותים שלהם, נוהל שנחשב לבלתי חוקי ואף בלתי מוסרי בקרב רופאים, עורכי דין ורואי חשבון. כיום, נוהל זה נעשה יותר ויותר מקובל.

כאשר אתה שומע את הביטוי "שיווק" או "יחסי ציבור אישיים", אתה בטח מדמיין לעצמך כתבה אודותיך בעיתון או ראיון בתוכנית טלויזיה. זה חלק מהענין, זהו החלק הזוהר ביותר. אולם תוכנית לשיווק עצמי כוללת הרבה יותר: קבלות פנים, נאומים, כתיבת מאמרים, זכייה בפרסים, פגישות עם אנשים, קבלת מעמד מנהיגותי בקהילה, משלוח מכתבים מנוסחים היטב. כל אלה הם היבטים של תוכנית שיווק עצמי שאתה יכול לעשות בעצמך על פי הקווים המנחים בעמודים הבאים.

עשה לעצמך יחסי ציבור

הגישה שלך לנושא היא המפתח האמיתי למאמץ שיווק עצמי מוצלח. אדם פשוט איננו יכול לצפות להשיג את יעדי הפרסום שלו למעט אם תוכנית השיווק העצמית שלו נמצאת במקום הראשון בסולם הקדימויות.

כדי להצליח, תוכנית יחסי ציבור צריכה לשאוף לטווח ארוך. היא צריכה לחייב אותך להשקעת מרץ, זמן - יתכן אפילו מספר שנים - ומשאבים מצידך. כמה מאמרים שהתפרסמו בכתב העת הנכון וכמה נאומים בארועים חשובים לכשעצמם, לא יביאו אותך לארץ החלומות ולא יכפילו את עסקיך בן לילה. אולם התמסרות בלב שלם למשימה החשובה והמקיפה של מכירת עצמך תעשה זאת.

לפניך הצעה לתוכנית בת שלושה שלבים לשיווק עצמי. למרות ששלב מספר שלוש בתוכנית הוא זה המניב את התוצאות המוחשיות, שלבי ההכנה מספר אחד ושניים הם לא פחות חשובים. ללא יועץ יחסי ציבור שידרבן וינחה אותך, תזדקק למידה רבה של משמעת עצמית כדי לעבור דרך שלושת השלבים האלה. אולם אל תזניח את הצעדים הבסיסיים ולא, העדר ההכנה שלך יביא אותך לרגעים מביכים בזמנים הפחות צפויים.


 א. ניתוח המטרות

מדוע התחלת במאמץ השיווק העצמי הזה? אם התשובה שלך היא, "כדי להתקדם בתחום שלי," עליך לחשוב עוד קצת. המטרה שלך מעורפלת מדי. מהי המטרה הספציפית שלך? וודא שאתה יודע מה היעדים לפני שתמשיך הלאה.

לאחר שהצהרת את היעד או היעדים שלך במשפט אחד, אתה חייב להתמודד עם כל אחד מהם. האם אתה מודע לקרבנות שתידרש לעשות כדי להשיג כל אחת מהמטרות? האם אתה מוכן להקריב את הקרבנות האלה?

מנהלים עיסקיים מצליחים מגיעים לפעמים ליועץ יחסי ציבור כדי לחקור את נושא המועמדות למשרה פוליטית או ציבורית. "השגתי את רוב היעדים העיסקיים שלי אבל אני מרגיש שחסר לי משהו," הם מספרים. מנהלים אלה צריכים להבין למה הם נכנסים. פעמים רבות הם אינם יודעים. הם מאמינים לפעמים במה שהם למדו בשיעורי האזרחות בבית הספר התיכון: המועמד הטוב ביותר הוא זה שמנצח. אין הכפשה של מועמדים אחרים. זהו רק ענין של עבודה קשה והכרות עם הרבה אנשים חדשים וגיוס המשאבים הדרושים כדי להוציא לפועל את התוכנית. למרבה הצער, אין זאת המציאות האמיתית של הפוליטיקה והחיים הציבוריים בארץ. לרוע המזל הרבה אנשי עסקים מוכשרים בארץ נכוו בניסיונותיהם להיכנס לפעילות ציבורית או פוליטית.

אם יש לך מחשבות על פעילות ציבורית כדאי שתשאל את עצמך קודם כמה שאלות נוקבות, כמו: כמה אתה יודע באמת על איך זה להיות חבר כנסת או בעל מישרה ציבורית פוליטית? האם ביקרת פעם בכנסת או באולם הדיונים של מועצת העירייה שלך כדי לראות מה האנשים במשרות אלו עושים? האם השתתפת אי פעם במסע בחירות? האם אתה יודע משהו על המבנה הפוליטי של הגוף ועל מוקדי הכח באירגון הפוליטי בו אתה חושב לפעול?

אחר כך אתה צריך לחשוב גם כיצד אותה מישרה פוליטית תשפיע על רעיתך וילדיך האם גם להם יש את אותם יעדים?

ב. הערכת המוצר - אתה

כנס 100 גברים ונשים בחדר אחד ובקש מהם להגדיר "שיווק עצמי" ותקבל 100 תשובות שונות. כמה מהם יאמרו ללא ספק ששיווק עצמי הוא נסיון לכסות על פגמיו של האדם ולהציב אותו באור חיובי.

זוהי תפיסה מוטעית של שיווק עצמי. נכון אמנם שפרסום אישי הוא נסיון להתמקד בהיבטים החיוביים של אופיו של האדם ובהישגיו תוך המעטת ערכם של ההיבטים השליליים, אולם לעולם אין זה אמצעי לסילוף האמת או לשקר בוטה.

לפני שתתחיל בתוכנית שיווק עצמי אשר תעמיד אותך באור הזרקורים, וודא שאתה מתאים לעמוד שם. האם יש לך באמת את התערובת המיוחדת הזאת של אינטליגנציה, כישורים וכריזמה המצדיקה, או יותר נכון דורשת, חשיפה חיובית ואת התגמולים המלווים חשיפה כזאת? האם יש לך את ההמלצות, ההישגים והחומר המקדמים את התכונה הבלתי מוגדרת הקרויה "סגנון" שהוזכר קודם לכן?

הייה כן עם עצמך. שאל: מהם הנכסים שלי? מהן המגרעות שלי? באילו תחומים אני פגיע? מה אני יכול לעשות כדי להפוך את ההיבטים השליליים שלי לחיוביים לפני שאצא למסע פרסום עצמי?

דייויד אוגילבי, איש הפרסום האמריקאי הידוע, הדגיש תמיד שהדרך המהירה ביותר להרוג מוצר בינוני היא להפנות אליו את תשומת הלב. למרבה הצער, גם מסע יחסי הציבור הטוב ביותר בעולם לא יוכל להתמודד עם שמועות רעות. אין השפלה גדולה יותר מאשר כישלון ציבורי גדול. לפיכך בדוק את עצמך מבחינה אישית ומקצועית לפני שתמשיך הלאה.

מצד שני, יכול באמת להיות שיש לך את כל חומרי הגלם הדרושים להצלחה בתחום שלך אבל אתה סובל מתיסמונת היהלום הבלתי מלוטש. בקיצור, הנכסים שלך לעולם לא שולבו למוצר הניתן למכירה. אתה צריך שיארזו אותך. אולי הלבוש שלך אינו מתאים לעוצמה שהמשרה שלך מחזיקה או שסגנון הנאום שלך טעון ליטוש. אולי אינך קורא את כתבי העת והפרסומים שיכולים להעניק לך דיעה מלומדת. אולי אתה זקוק להכשרה באמנות השיחה עם אנשים. אולי סידור המשרד שלך מצביע על יכולת אבחנה קטנה מדי.

העצות הכלולות בפרק זה נועדו לסייע לך להפחית את מספר נורות האזהרה. כדאי לך לעשות זאת לפני שתמשיך לשלב מס' 3.

ג. הוצאה לפועל של תוכנית השיווק העצמי

ההגדרה הרחבה של שיווק עצמי כוללת כל דבר החל מפרסום ויחסי ציבור וכלה במעורבות אזרחית וחברתית. היבטי התוכנית שתדגיש יהיו תלויים ביעדי הקריירה שלך ובסגנון האישי ותחומי הענין שלך. השתמש בהצעות המפורטות להלן כקרש קפיצה להתאמת השיווק העצמי לצרכיך המסוימים.

פרסום כללי

הגיון בריא, כבוד, כנות, עידון וגישה נכונה - אלו הן התכונות המרשימות עיתונאים ואנשי תקשורת אחרים. למטרתך, המדיה האידאלית היא העיתונות - בקהילה בה אתה מתגורר ובעיר בה אתה עובד; פרסומים ענפיים, מקצועיים וארגוניים; בטאונים של אוניברסיטאות; בטאונים של החברה; תוכניות דיון ואקטואליה ברדיו, בטלויזיה ובתוכניות ראיונות. אתה צריך להיפגש ולטפח את מקבלי ההחלטות בשווקי הפרסום האלה.

העמד פנים לרגע שאתה אדריכל המעסיק כמה אנשי מקצוע. החברה שלך קיבלה לאחרונה עבודת תיכנון לבניין חדש ומרגש. היית רוצה שהחברה שלך תזכה לפרסום שיתמקד בפרויקט הזה. ללקוחות החדשים שלך אין התנגדות. היכן אתה מתחיל?

אתה יכול לספר לאמצעי התקשורת על הפרויקט החדש באמצעות הודעה לעיתונות. הודעה לעיתונות היא פשוט סיפור חדשותי. היא צריכה להיות קצרה, ענינית ולהצהיר את העובדות: מי אתה, מה החברה שלך עומדת לעשות, מתי היא תעשה זאת, היכן היא תעשה זאת, מדוע היא עושה זאת, וכיצד היא תשיג את מטרותיה. אם לסיפור שלך יש זוית חזותית - כאדריכל יש לך זוית כזאת ללא ספק - הקפד לצרף להודעה לעיתונות גם תמונת שחור לבן באיכות גבוהה. במקרה זה תוכל לצרף תמונות של הדגמים שהכנת. מאחר והמטרה שלך היא פרסום אישי, עליך לוודא שגם אתה תהיה בתמונה מתבונן בדגמים. אל תעמוד שם נוקשה כשאתה מתבונן במצלמה. עורכים אוהבים תמונות שנראות אמיתיות. אלו הן תמונות בהן נראה כאילו האנשים צולמו בדיוק כשהם עושים משהו (לדוגמה, מתן הסבר על התכונות הארכיטקטוניות של הבנין).

אם מעולם עוד לא כתבת הודעה לעיתונות ולא ראית אחת כזאת שתוכל להעתיק את המבנה שלה, אולי כדאי שתתקשר עם אחד מכתבי העיתון ותזמין אותו לארוחת צהרים כדי להתייעץ עימו.

כתבים של עיתונים עסוקים בחיפוש מתמיד אחר חומר מעניין, הם ישמחו לשבת איתך ולהסביר מה הם מחפשים בסיפור. (עם זאת, לא הייתי מנסה להתקשר עם עורך עסוק של עיתון), הכתב יספר לך בודאי שכאשר יש לך מה להגיד על מוצר או שירות שלך, הדרך הטובה ביותר היא הפשטות. תן תיאור ברור של המוצר או השירות מבלי להגזים. ספר כמה הוא עולה, היכן אנשים יכולים להשיג אותו ובאילו שעות. אם עורך מקבל הודעה לעיתונות בנוסח זה ויש לו שאלות נוספות, הוא יתקשר איתך או ישלח אליך כתב.

הוא יספר לך גם שחשוב לצרף תמונה בעלת ענין לציבור המסוגלת לעמוד בפני עצמה כפריט חדשותי.

מה הוא פריט חדשותי? כאן הכישרון החובבני שלך כפרסומאי יכול להתעורר. אל תטעה בהנחה שכל דבר שנראה לך מקסים הוא בעל משיכה דומה לכל העולם. להלן כמה רמזים לנושאים שעיתונאים מחשיבים כבעלי ענין לציבור: עבודה או תחביב מוזר, דיעות שיש לך בנושא בו אתה סבור שהינך מומחה, תחרויות או פרסים בהם זכית, כל דבר שעשית שהוא יוצא דופן (אולי אתה אחד מאנשי העסקים הראשונים שהצליח למכור קרח לאסקימוסים, אולי ערכת קבלת פנים לנשיא כאשר ערך ביקור הפתעה בעיר שלך, אולי המוצרים שלך הגיעו בעקיפין לשוק במדינות ערב). באופן כללי, כל דבר שנעשה לראשונה, באופן הטוב ביותר, הגרוע ביותר, פריצת דרך, יוצא דופן מאד, משעשע יעורר את סקרנות העורך.

אולם פרסום בעיתונות הוא רק היבט אחד של מסע יחסי ציבור כולל. יתכן שאתה איש מקצוע המתגאה בהיותך מעודכן במגמות החדשניות ביותר בתחומך, ולא חשוב אם המגמות האלו קשורות לרפואה או לחוקי מסים. אם יש לך דעות חזקות ומלומדות על התפתחות חדשה, התקשר עם העורך של כתב עת מקצועי והצע לו לכתוב מאמר. בדוק גם הזדמנויות לפרסם מחקר מקורי שעשית בתחום. עיתונות מקצועית מחפשת אחר חומר כזה.

אם אינך יודע לכתוב טוב, כדאי אולי להיעזר במישהוא אחר שיכתוב את המאמר עבורך תחת שמך. אם אתה עובד בחברה גדולה, אחד העובדים במחלקת יחסי הציבור יהיה מוכן לכתוב את המאמר עבורך ללא תשלום. מדוע? משום שזה יוצר שם טוב לחברה ככזאת המעסיקה מומחים בענף.

לעולם אל תתעלם מפרסום מקצועי רק משום שיש לו תפוצה קטנה. קהל הקוראים המצומצם אינו מעיד בהכרח על איכותו של כתב העת. מאמרים בכתבי עת מקצועיים לא רק נותנים לך את חתימת המומחה בתחומך אלא גם קרש קפיצה נהדר לעיתונות הכללית. זכור להכין העתקים מהמאמר שלך כדי לחלק בפעם הבאה שמישהו מבקש ממך קורות חיים או שואל מה ההמלצות שלך. אתה יכול גם לשלוח מאמרים כאלה בדואר לאנשים ברשימת התפוצה שלך. (ברשימה זאת נדון בהרחבה בהמשך), זאת ועוד, אתה יכול לנפנף במאמרים האלה לפני עיניהם של עורכי טלויזיה ורדיו כפתיון לראיון כללי איתך.

אם יש לך מה לומר שיכול לענין את אלה המקורבים לתחום המקצועי שלך, התקשר עם עורכי תוכניות הרדיו המתאימות. אמנם שידור ראיון איתך ב6- בבוקר הוא לא פורום מקביל בדיוק להופעה בתוכנית מוקד בטלויזיה, אבל מצד שני ההופעה הזאת אינה עולה לך דבר. ויש אנשים המקשיבים לתוכניות האלו לא חשוב באיזו שעה של היום או הלילה. בנוסף, חשיפה ברדיו היא תירגול מצוין לראיון רדיו חשוב וגדול יותר או להופעה בטלויזיה בשלב מאוחר יותר. הנסיון ילמד אותך כיצד לארגן את מחשבותיך במהירות ולהצהיר את דיעותיך בתמציתיות.

לאחר שיצרת את הקשר הראשוני עם כמה אנשים באמצעי התקשורת, יש לך מניע נסתר בכל פעם שאתה מדבר איתם. אם הם מתקשרים איתך כדי לקבל מידע, נסה לעזור להם ככל שניתן. אולם בקש לשמור על עילום שם אם פרסום המידע עלול להזיק למוניטין המקצועי שלך. לאחר שתהפוך לאחד ממקורות המידע הקבועים של הכתב, תהיה בעמדה שתאפשר לך לבקש טובות לעצמך. אבל הישמר מהגזמות.

העצה האחרונה בנושא אמצעי התקשורת היא: לעולם, לעולם אל תשקר לעתונאי או תיתן לו את הרושם שאתה מנצל אותו. אמנם מידי פעם נשמעת ביקורת על אמצעי התקשורת, אבל מרבית העיתונאים עדיין מכבדים סודיות, יצטטו אותך בדייקנות ובנדיבות ואינם "יוצאים לצוד אותך" משום שאתה "שייך למימסד". האוירה בארץ בין העיתונאים והקהילה העיסקית היא חיובית בדרך כלל ושני הצדדים נוטים להיפטר מדיעות קדומות בלתי בריאות.

לדבר בפני קהל

במת הנאומים ממשיכה להוות הזדמנות ייחודית לנואמים דינמיים כחלון ראוה לאמינותם, הגברת המודעות אליהם וליצירת קשרים עם אנשים אשר יום אחד יהיו לקוחות, מדריכים או סתם חברים. הקריירה והחיים האישיים של יותר מאיש מקצוע אחד התעשרו ואפילו השתנו באופן דרמתי כתוצאה מהופעתו הבולטת על הבמה.

מעבר לחשיפה זאת, כמה תכונות אישיות פחות מוחשיות של נאום בציבור יסייעו לך להתפתח. נסיון בנשיאת נאומים לפני קהל יגביר את קור הרוח והבטחון העצמי שלך, יאלץ אותך לפתח אישיות בימתית מרתקת ויקרין הילה סמכותית וכנות. אם יש לך מזג חם ואתה מועד להתפרצויות פתאומיות, נאום לפני קהל יצמצם את הנטיה הזאת במהירות. נאומים מחדדים את האינטלקט ואת כישורי התקשורת ומלמדים אותך להציג את הצד שלך באופן הגיוני וללא פרטים מיותרים. לסיכום, נאום בפני קהל יסייע לך לפתח חוש שישי שימושי וכמעט אינסטינקטיבי לתגובותיהם של אנשים אחרים לדבריך.

העמידה והדיבור מול קהל הם המפתח לפיתוח כושר ראיה פנימי וחיצוני. כדי להשיג חשיפה גדולה יותר בתוך החברה או בתחום המקצועי, שא נאומים בישיבות פנימיות או בכינוסים מקצועיים, שאל שאלות לאחר שמישהו אחר סיים את הרצאתו. הצע לשמש כמרצה בימי עיון (כמעט כל עיתון מקצועי ועיסקי עורך ימי עיון בתחומים שונים, המרצים בימי עיון אלה בדרך כלל אינם מקבלים שכר, התמורה שלהם מתבטאת בתחום יחסי הציבור והמוניטין המקצועי), השג רשימה של ארגונים שונים והצע לדבר לפני קבוצות אלו על נושא מרתק הקשור לתחומך. ארגונים כאלה מחפשים תמיד נואמים לפעילויות שהם מארגנים. שלח ליושב הראש של מועדונים כמו מועדון רוטרי מכתב המפרט את נושא ההרצאה שלך. המכתב צריך לכלול קוים כלליים של הנאום, תמונת שחור לבן של עצמך ואת ההודעה שהארגון ירצה אולי לשלוח לעיתונות בנוגע להרצאתך.

אם אתה תוהה מדוע אתה צריך לעשות עבודה שנראית מעבר למחויבות העיסקית הרגילה שלך, זכור שהערך הפרסומי האמיתי בדיבור לפני קהל הוא בכל פעילויות השיווק שאתה יכול ליצור סביב שלושים הדקות של ההרצאה. לדוגמה, נסה לדאוג שהארגון בו אתה נואם יכנס מסיבת עיתונאים לפני ההרצאה שלך, שם תחלק גרסה מתומצתת של הנאום ותענה על שאלות. אתה יכול גם להכין העתקים של הנאום ולשלוח אותם לאמצעי התקשורת. אתה יכול גם להשתמש בחלקים מהנאום בשלב מאוחר יותר כחלק ממאמר שלך בנושא קרוב.

מועדונים חברתיים הם פורום מצוין לנואמים מתחילים, אולם עם הזמן עליך להשתדל לעבור לנאומים לפני קהל עיסקי ומקצועי יותר. באופן כללי, ככל שהקהל שלך גדול יותר, כך יגדל הסיכוי שהנאום שלך יזכה לפרסום. כאשר תרכוש יותר נסיון, הימנע מהפיתוי להופיע רק לפני קבוצות ידידותיות. אמנם נעים יותר לחנך ולתת השראה לתומכיך, אבל כאשר יש לך מספיק בטחון, לא פחות חשוב לדבר לפני קהל אדיש ואפילו עוין.

כמובן, כתיבת נאום משמעותה שעות ארוכות של מחקר, הכנה ותירגול. לאחר שכתבת את הנאום, הקלט את עצמך והקשב היטב להקלטה ונסה להשמיט את הקטעים החלשים. התאם את הנאום לקהל המסוים. כדאי שתגביל את עצמך לנושאים בהם אתה מתמצא היטב ועליהם אתה יכול לדבר בהתלהבות. ומעל הכול, אל תיכנע לדחף לעשות פרסום מסחרי לעסק או לשירות שאתן נותן.

כדאי מאד להישאר במקום לאחר הנאום ולענות על שאלות, לפגוש אנשים חדשים ולהחליף כרטיסי ביקור. המשך ושלח מכתבים מנומסים ליושב הראש של הכינוס או הארגון שהזמין אותך ולכל מאזין רב השפעה שנתן לך את כרטיס הביקור שלו. מי יודע? המכתב שלך עשוי להגיע לבטאון של אותו ארגון ולהביא לך חשיפה נוספת.


מעורבות ציבורית

בכל עיר קיים קשר בין העסקים והמוסדות החברתיים והציבוריים, השגת עמדה בעלת מעורבות חברתית תשפר את המוניטין שלך ותקדם את הקריירה שלך. הכוונה להשתתפות בסיסית מאד בחיי הקהילה. אין הכוונה לשבת בראש ועדה לענין ציבורי כלשהוא ולתת למישהו אחר לעשות את כל העבודה. סוג זה של פעילות רק יפגע במוניטין שלך במקום לשפר אותו. השמועה נפוצה מהר מאד. אתה חייב להשקיע זמן ומחשבה בפעילות פעילה. כאשר אתה יושב ראש של ועדה או מחזיק במשרה ציבורית, עליך להיות מוכן להשקיע את הזמן והמאמץ כדי שתוכניות הארגון יצליחו. נסה לקחת חלק פעיל בתוכניות מועילות במיוחד לקהילה. אתה יכול לנסות להשיג משרת נאמן למוסד כלשהו, בית חולים או מכללה.

מה התמורה? ראשית, הסיפוק הנובע מהידיעה שאתה תורם לרווחת הקהילה. אולם, ברמה האנוכית, יש לך עכשיו במה לגיטימית להתבלטות כמומחה מוכר בנושא שאתה מאמין בו בדבקות. הקריאה שלך לפעולה היא פריט חדשותי משמעותי ולגיטימי. אם עוד לא התחלת בטיפוח קשרים עם אמצעי התקשורת מזוית המומחה שלך, כי אז התפקיד החדש מעניק לך הזדמנות מצוינת ליצור קשרים כאלה. בתפקידך החדש אתה תוזמן כעד מומחה או כסמכות מקצועית בפורומים שונים. כל אלה ירחיבו, יגדילו ויעמיקו את החשיפה שלך לחברים בעלי השפעה של הקהילה. לסיכום, כאשר הדחיפה שלך מגיעה לשיאה, רוב האנשים הרוצים למכור מוצר מסוים או זקוקים לשירותים, מתקשרים ראשית כל עם אנשי המקצוע שפגשו באופן בלתי רשמי בארוחת צהרים במועדון או עליהם שמעו כל כך הרבה עקב הפעילות הענפה שלהם לטובת ארגוני ציבור שונים.

קידום אישי ועיסקי עשוי להוות תמריץ חשוב למעורבות הקהילתית שלך, אבל עליך גם להנות באמת מסוג זה של פעילות ולא, המניעים האנוכיים שלך ייחשפו עד מהרה ויכתימו את שמך הטוב.

פילנתרופיה ותמיכה

אם המזל האיר לך את פניו והחברה שלך מעסיקה עכשיו עשרות ואולי מאות עובדים, אתה יכול פשוט להמשיך להפגין את אותה נדיבות ציבורית שעשית כאשר החברה היתה קטנה. עם זאת, במקום תרומות כספיות, אתה יכול עכשיו לתת לתרומות שלך ללבוש צורה אחרת. לדוגמה, אתה יכול להשאיל את אחד מהמנהלים שלך לארגוני צדקה ולהמשיך לשלם את משכורתו או לתת לקבוצה בעלת אידיאל שאתה מאמין בו להשתמש במשרד מיותר שיש לחברה שלך.

כאדם פרטי, אתה יכול לחשוב גם על דרכים יצירתיות ומיוחדות לתרום לנושאים חשובים. במקום לתת תרומה כספית ישירה, מה דעתך על הקמת קרן לעידוד מוזיקאים צעירים... או מימון של סדרת הרצאות במכללה המקומית... או הקמת ארגון צעירים מחוננים ושליחת כמה מעובדיך המוכשרים לסייע לבני הנוער האלה להפוך את הפרויקט שלהם להצלחה?

האפשרויות לזכיה בפרסום של צורות מיוחדות אלו של עזרה לזולת הן בלתי מוגבלות ותלויות רק בכושר הדמיון שלך.

מועדוני ספורט וחברה

אתה יכול להנות מטניס ושחייה לשם הספורט בלבד. אבל אתה יכול גם לנצל את הכישורים הספורטיביים שלך כאמצעי ליחסי ציבור. הרבה עיסקאות חשובות מתחילות על מגרש הטניס או על כוס בירה לאחר שחיה במים.

מומלץ לארגן מפגשים חברתיים עם האנשים עימם אתה קשור בקשרים עיסקיים. אבל אל תיתן לדיונים העיסקיים שלך להתערב במפגשים כאלה במידה כזאת שתגרום לך להוציא את המסמכים מהתיק.

חברות במועדון חברתי יכולה ליצור לך מעגל של הכרויות חדשות. החברים החדשים שלך יכולים להיות מלומדים או בני שיחה טובים יותר מחבריך הקודמים ולפיכך כדאי שתפתח תחומי ענין התואמים את אלה של בני הקבוצה החדשה. תרגל את אמנות השהייה בחברה אבל אל תגזים ואל תהפוך לטרדן או גרוע מכך, לבור בלתי נסבל.

מכתבים מלוטשים

אתה בטח חושב: "מה הפרק הזה יכול לחדש לי בענין מכתבים?" ובכן, מכתבים טובים הם צורה רבת ערך של יחסי ציבור שמרבית האנשים נוטים להתעלם ממנה. ואין הכוונה רק למכתבי תודה, אלא גם לכל אותם המכתבים הבלתי צפויים בהם אתה מברך חברים ומכרים לרגל קידום או זכייה בפרס. אולי חבר ישן שלך התפרסם בעיתון בו דפדפת. נצל את ההזדמנות הזאת לחדש את הידידות בעזרת מכתב חמים. חשיבותם והשפעתם של מכתבים גדלה כאשר הנמען יודע שכתבת את המכתב בגלל שרצית לעשות זאת ולא בגלל שכללי הנימוס מחייבים אותך לכתוב אותו. כאיש מקצוע, אליך להיות מודע כל הזמן לארועים המצדיקים תשומת לב, קטנים ככל שיהיו, המשפיעים על עמיתיך ומעניקים לך סיבה לגיטימית למשלוח מכתב ברכה קצר.

רשימת קשרים אישיים

האמרה הישנה האומרת שלעולם אינך יכול לדעת מי יתן את הדחיפה לקריירה או לעסק שלך היא נכונה כיום באותה מידה כבעבר. שמור "רשימת קשרים אישיים" של כל איש ואישה שאתה פוגש ואשר יכול להיות השלוחה הבאה בקריירה שלך (ע"ע יצירת קשרים).

הרשימה הזאת צריכה לכלול את שמו המלא של האדם ושם החיבה שלו, כתובתו, מס' הטלפון שלו והיכן נפגשתם, חברים משותפים, תחומי ענין ועובדות רלבנטיות אחרות. בכל פעם שאתה מקבל כרטיס ביקור שכדאי לשמור, הוסף אותו לרשימה שלך. רשימת הקשרים האישיים של המיליונר האמריקאי דיוויד רוקפלר הכילה כשלושים אלף שמות. כאשר הוא היה עדיין מנכ"ל בנק צ'ייס מנהטן, שלוש מזכירות נהגו לתעד את ההכרויות שלו ברחבי העולם. כאשר הוא היה יוצא לנסיעה בחו"ל, המזכירות היו עוברות על הרשימה ומכינות דו"ח כדי שיוכל להיפגש עם המכרים שלו במקומות מרוחקים כמו קואלה-לומפור וטוקיו. הוא גם היה יכול לרענן את זכרונו בנוגע לפרטים כמו שימוש בתואר רשמי, שם פרטי או שם חיבה.

כמובן, לרשימת קשרים אישיים אין ערך כל עוד אינך משתמש בה. הרשימה הזאת היא רשימת תפוצה מיידית לאנשים שאתה רוצה שיזכרו את שמך. כאשר אתה מקבל קידום, בקש מהחברה שלך לשלוח הודעות לאנשים ברשימת התפוצה הזאת. שלח להם גם העתקים מנאומים שנשאת או הודעות על פרסים בהם זכית.

כאשר אתה פותח משרד חדש, עובר למקום אחר או מציע מוצר או שירות חדש, תשמח ששמרת את כל הפרטים על הקשרים האישיים האלה.

פעילות פוליטית

אם הפוליטיקה מרגשת אותך, תוכל לנתב את הכשרונות והמשאבים הכספיים שלך לתמיכה במועמד פוליטי, נושא פוליטי או מפלגה.

נסה להכיר את אנשי הציבור המקומיים, והארציים. לאחר שהכרת אותם, בקר אותם במשרדי העירייה, בבירה. נסה להיכנס לוועדת הכספים של המפלגה. זאת דרך נהדרת לפגוש אנשים מפורסמים ולהתפרסם בעצמך אם המועמד שלך יזכה במשרה. אל תשתתף בארוחות בלבד - ארגן אותן בעצמך!

הנושא הרגיש של התדמית הציבורית

לתוכנית שתוארה בפרק זה יש תפקיד מרכזי בפיתוח הדבר החשוב ביותר שיכול להיות לאדם - שמו הטוב. יחסי ציבור טובים, מלאי דמיון ואבחנה הם ללא ספק בתחום השגתו של כל גבר ואישה בעלי מוטיבציה. אם יש לך באמת משהו מיוחד להציע לאחרים, מדוע להסתיר אותו? שווק את התכונות הרצויות שלך בדרך אשר תגדיל המוניטין שלך - יחד עם העסק או הקריירה שלך.

 

רגע של השראה
 

איני רוצה להזכיר לו

דתי אדוק שהגיע לגיל 105 הפסיק פתאום ללכת לבית הכנסת. הרבי שדאג מהיעדרו של האיש, אחרי שנים כה רבות של נוכחות נאמנה, ניגש לראותו. הוא מצאו בריא ושלם ולכן שאל, "מה קרה שאחרי שנים רבות כל כך אינך מגיע לתפילות?"

הקשיש התבונן סביב והנמיך את קולו. "אומר לך רבי," לחש. "כאשר הגעתי לגיל 90 חשבתי שכל יום עלול אלוהים לבוא ולקחת אותי. אבל אחר כך מלאו לי 95 ואחר כך 100 וכעת 105. לכן הגעתי למסקנה שאלוהים הוא אדם עסוק וודאי שכח אותי... כך שאיני רוצה להזכיר לו."

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול