האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

הנאה מהעבודה

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

"אינני חושב שאנו אמורים ליהנות מעבודתנו", אומר מנהל אחד. הוא אינו היחיד הסבור כך, והשקפה זאת מתחילה הרחק בתולדות המין האנושי. האסוציאציה הבלתי-נעימה מתחילה כבר בתנ"ך, בספר בראשית אומר אלוהים לאדם: "בזעת אפיך תאכל לחם עד שובך אל-האדמה..."

על-פני השטח נראה שיש רק דמיון מועט בין עבודת האדמה המתוארת בתנ"ך כעונש לבין קברניטי התעשייה של ימינו. אולם, גם מנהלים עובדים בזיעת אפם, מהמתח והמאמץ הגופני של עבודתם. למרבה המזל, יש גם דיעות מנוגדות ושליטות יותר. "העבודה היא המרפא לנשמה," אומר הסופר האמריקאי גרנביל קלייסר, "היא יותר, היא תמצית החיים אשר בלעדיה לא היה לך ערך."

הפילוסוף הצרפתי ברטרנד ראסל טען שלאנשים יש צורך עמוק בפעילות יצרנית: "רוב העשירים הבטלנים סובלים משעמום איום כמחיר לחופש מעבודה חדגונית... לפיכך, העשירים הנבונים עובדים קשה כאילו הם עניים."

הזדמנויות ליישום

הנאה בעבודה הוא דבר טוב לכשעצמו, ואנשים החלטיים בעלי פרספקטיבה יכולים להפוך את ההנאה מהעבודה ליעד מציאותי. רוב המנהלים שרואיינו על הנושא מגלים שבאופן מקצועי, הם עושים את מה שרצו לעשות וכי ההנאה מופיעה לעתים קרובות באופן טבעי או בעזרת שינוי קל של גישות וקדימויות.

דוגמאות

הדוגמאות הבאות ממחישות שני אמצעים שונים בעזרתם ניתן להשיג הנאה וסיפוק בעבודה:

1. המנהל איתן דרום ורעייתו חוזרים מחופשה באיי יוון. אורה, אשתו של איתן, מתלוננת שבעלה לא היה מסוגל להירגע ולו לרגע אחד. "הישגתי לו טלפונים ושלחתי בשבילו יותר פאקסים ממה שהמזכירה שלו במשרד מספיקה במשך שבוע". שנה לאחר מכן מתגרשים בני הזוג דרום.

איתן דרום נושא לאישה את מזכירתו אשר כפי הנראה מצליחה להפוך אותו לאדם חדש. הוא מוצא לעצמו עוזר אישי, קובע לעצמו כלל של אי עבודה בסופי שבוע וכלל נוסף של התנהגות רכה יותר עם עובדיו - עובדה הגורמת להם לעבוד קשה יותר - עבודתו המתישה הופכת למשחק מרגש עם הנאות רבות.

"צילה היא נהדרת בשביל איתן", אומרים ידידיו. והם צודקים.

2.  "מר אלעזר," אומר עמי זיו לבוס החדש שלו, "זה הערב השלישי שאני נשאר כאן שעות נוספות. לא אכפת לי לעבוד, ואני בטוח שאתה רואה שאני עובד חרוץ, אבל יש לי אישה ושני ילדים ואנו מתגעגעים זה לזה. אני אוהב את עבודתי, אבל..."

"עמי," משיב אלעזר, "תשיג עובד זמני שיעזור לך עם הניירות. אני האדם האחרון שיבקש ממך להזניח את אשתו וילדיו. יום אחד אתה תהיה מנהל טוב." הוא אינו אומר זאת, אבל הוא סבור שעמי יצליח בגלל שהוא הצליח למצוא את האיזון בין חיים פרטיים לעבודה.

איך ליישם

"תודה לאל שמתחיל שבוע חדש," אומר מנהל מאושר אחד, לא בגלל שהוא אינו מרגיש טוב בביתו, אלא משום שהוא מרגיש כל כך נהדר בעבודה.

עבודתו של מנהל היא בדרך כלל יותר גמישה משל אחרים, וניתנת לעיצוב שיאפשר הפקת הנאה רבה יותר. ההצעות הבאות יכולות להוביל לשינויים רבי ערך. אפשר להגיע לליבו של הענין על-ידי ניתוח אהבה-שנאה שיתמקד בהעדפותיך, רגישויותיך ושנאותיך. מלא את שתי הרשימות הבאות.

רשימת האהבה-שנאה

דברים שאני אוהב בעבודתי:

לדוגמה, עבודה עם אנשים, תיכנון וארגון עבודתך ו/או עבודת המחלקה, יצירה וחדשנות, ארוחות צהרים עם עמיתים, מעמד, וכן הלאה, במילים שלך.

1. ____________________________________

2. ____________________________________

3. ____________________________________

4. ____________________________________

5. ____________________________________

ניתוח: סקור את מה שרשמת. בודאי שמת לב ששני הפריטים האחרונים בדוגמה לפריטי הרשימה קשורים לתנאי העבודה, בעוד שהאחרים עוסקים בעבודה עצמה. כפי שטוענים פרדריק הרצברג וחוקרי ניהול אחרים, הגורמים העמוקים המעניקים סיפוק אמיתי נובעים מן העבודה עצמה, בעוד ש"הגורמים ההיגייניים" מונעים חוסר שביעות רצון.

האם הפריטים שרשמת קשורים לעבודה עצמה או לתנאי עבודתך? תחושה של התמודדות עם אתגר וחדשנות יכולים להפוך את ימי ראשון לתחילתה של פעילות מענינת, ואת סופי השבוע לתקופת מנוחה דרושה ולא לבריחה מעבודה קשה. אם תנאי העבודה בולטים ברשימתך, תן להם התייחסות מתאימה. אם הבדיקה שלך מעלה את הצורך בשינויים, בחן את הרשימה וראה כיצד תוכל לשפר או להרחיב את הגורמים החיוביים.

דברים שאינני אוהב בעבודתי:

לדוגמה, יחסים עם הממונה עלי, תחבורה גרועה, יותר מדי פרטים, יותר מדי שגרה, יותר מדי לחץ, העדר אתגרים, עובדים גרועים, העדר הכרה.

1. ____________________________________

2. ____________________________________

3. ____________________________________

4. ____________________________________

5. ____________________________________

ניתוח: שוב, הבחן בין העבודה עצמה ותנאי העבודה. האם יש יותר מדי היבטי-מפתח של עבודתך בפועל שאינם מוצאים חן בעיניך? אם כן, האם זה יעזור אם תשוחח עליהם עם הבוס?

חוסר סיפוק בעבודה עשוי להיגרם באופן דומה לאבן קטנה בנעל; משהו פעוט עשוי להפוך למיטרד משמעותי, כמו משרד קטן מדי או ציוד בלתי-הולם. במיוחד חשובים גורמים המפריעים למעורבות בעבודה כמו בוס מרוחק או צוות גרוע. צמצום או חיסול מכשולים כאלה יכול לפנות את הדרך. שינויים כאלה אינם פשוטים אבל כדאי להסתכל על הדרכים והאמצעים לשינוי מנקודת-מבט רעננה. הבוס יכול להיות חלק מהבעיה, אבל גם מקור עזרה, או שניהם.

בנוסף לפעולות שתרצה לנקוט כתוצאה מניתוח האהבה-שנאה שלך, שקול את האפשרויות הבאות:

1. הגדלת האתגר בעבודה. למשל:

* נסה לבצע את עבותך ברמות מצוינות גבוהות יותר.

* הצב לעצמך פרויקטים מיוחדים, עדיף משהו שתוכל לשקוע בו לגמרי.

* נסה לפרוץ גבולות, למצוא את קצה חוט החדשנות בעסק שלך.

2. שימוש בעבודתך כאמצעי לצמיחה אישית. "התחלתי בעבודתי כאשר הייתי בן עשרים ושלוש, ובעשר השנים שחלפו מאז הרחבתי את נסיוני בבני אדם, יחסים, עצמי וההזדמנויות שלי." אומר מנהל אחד. כל עבודה היא נסיון התפתחות. נסה לגרום לה להיות כזאת.

3. הפיכת העבודה או הקריירה למונומנט אישי. הפוך את הישגיך בעבודה למשהו בעל ערך ותמידיות שתוכל להיות גאה בו אפילו אם הוא לא יעמוד במבחן הזמן.

שיעמום הוא הסימן הבולט ביותר של עבודה בלתי-מספקת. למנהלים אין זמן ולא רצון להשתעמם. אולם ניתן להחיות עבודה משעממת עם גורם רענן המוסיף טעם לסדר היום. קבל את החדווה בעבודה כיעד מוחלט, ושאף אליו כמו לכל יעד מקצועי, ותפתיע את עצמך ואחרים ברגש המאושר, "תודה לאל שמתחיל שבוע חדש", כביטוי של ציפיה.


 

רגע של השראה
 

חולשה שהיא יתרון

לעתים תכונה שהיא החולשה הגדולה ביותר של אדם יכולה להפוך לתכונה החזקה ביותר שלו. ניקח לדוגמא סיפורו של ילד בן 10 שהחליט ללמוד ג'ודו למרות העובדה שאיבד את יד שמאל בתאונת דרכים קשה.

הילד החל ללמוד אצל אומן ג'ודו יפני זקן. הילד הצליח יפה ולכן לא הבין מדוע אחרי שלושה חדשי אימונים, האומן מלמד אותו תנועה אחת בלבד.

"סנסיי," שאל הילד לבסוף, "האם לא כדאי שאלמד עוד תנועות?"

"זו התנועה היחידה שאתה יודע, אך זו התנועה היחידה שאי פעם תצטרך לדעת." ענה סנסיי.

הילד לא הבין בדיוק למה התכוון, אך המשיך להתאמן מתוך אמונה במורה.

מספר חודשים לאחר מכן, לקח סנסיי את הילד לטורניר הראשון שלו. הילד הופתע כאשר ניצח בשני הקרבות הראשונים. הקרב הראשון היה קשה יותר, אך אחרי זמן מה, היריב איבד סבלנות ונכנע; הילד הפעיל כל העת את התנועה האחת שידע כדי לזכות בקרב. מופתע מהצלחתו, הגיע הילד לשלב הסיום.

הפעם היריב היה גדול יותר, חזק ומנוסה יותר. במשך מספר רגעים נראה היה כי הילד יפסיד. מחשש שמא יפגע הילד, הכריז השופט על פסק זמן. הוא עמד להפסיק את המשחק אך אז סנסיי התערב.

"לא", התעקש סנסיי, "תן לו להמשיך."

זמן קצר לאחר חידוש המשחק, שגה היריב שגיאה חמורה, מייד ניצל הילד את התנועה שלו כדי להטיל את היריב לקרקע. הילד זכה בקרב ובטורניר. הוא היה האלוף.

בדרך חזרה הביתה חזרו הילד והמדריך על כל תנועה בכל קרב. ואז אזר הילד אומץ ושאל את אשר היה על ליבו.

"סנסיי, כיצד זכיתי במאבק עם תנועה אחת בלבד?"

"אתה ניצחת משתי סיבות," השיב סנסיי. "ראשית, השתלטת על אחת ההטלות הקשות ביותר בג'ודו. שנית, ההגנה היחידה הידועה לתנועה זו היא תפיסת זרועך השמאלית על ידי היריב.

החולשה הגדולה של הילד הפכה לנקודה החזקה ביותר שלו.

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול