האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

שיכרון המעמד

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

"שיכרון המעמד" הוא מחלה ניהולית הניזונה מכוח ומעמד. הסימנים העיקריים הם הגדלת צוות העובדים, רכישת פריטי ריהוט וציוד יקרים וחדרים מרווחים שלא לצורך.

בנט סרף, מו"ל אמריקאי ואישיות טלויזיונית ידועה בארה"ב, הוא זה שטבע את המונח שהתחיל כבדיחה והגיע לרעיון ניהולי שימושי. זהו מושג מזהיר שנועד להפנות את תשומת ליבם של מנהלים להתקרנפות הארגונית הנובעת מאגו ולאו דוקא מצורך מעשי. לקורבנות המחלה יש דחף בלתי-נשלט לנפח את מימדי האימפריה שלהם עד לעיוות הגובל בהקמת מונומנטים לעוצמה והישגים. אולם, למושג יש גם היבט חיובי מאחר והתרחבות עשויה להיות הקדמה נחותה לריווחיות משופרת. ניתן להשתמש במושג שיכרון המעמד כאמצעי להערכת תוכניות צמיחה.

הזדמנויות ליישום

מנהלים המציעים להרחיב את פעילויותיהם ממליצים אולי על שיפור רצוי. אולם אפשרות שניה - השאיפה לכוח - היא חיובית פחות. לא תמיד קל להבחין בין טוב ורע בנקודה זאת. הצד החשוך של שיכרון המעמד הוא הגזמה בבניית אימפריה שהיתה עשויה להוות תרומה לצמיחת החברה. אין זה אומר שכאשר אחרים מעורבים זהו שיכרון המעמד וכאשר זהו מאמץ של היחיד זוהי התרחבות קונסטרוקטיבית. בהמשך הפרק תראה כיצד להבחין בין שינויים רצויים ובלתי-רצויים.

דוגמאות

1. המנהלת מרים סופר דנה עם הבוס שלה בצורך של המחלקה שלה ביותר שטח ואנשים. "אני מאמינה בהיערכות לעתיד." היא אומרת. "כאשר נתחיל עם השירות החדש ללקוחות, נהיה מוכנים."

הבוס יודע שני דברים על סופר. ראשית, היא שאפתנית מאד, ושנית, היא חושבת שהתקדמות בחברה היא כמו הבהלה לזהב, כלומר, אתה תופס לעצמך חלקה ומתחיל לנסות לנצל אותה. הוא אומר לה, "מרים, השירות החדש עוד לא מגובש. הם עוד בודקים את העלויות והשיווק."

"קצת יותר שטח לא יזיק," היא אומרת, "וחוץ מזה, ככה נהיה מוכנים."

"מוכנים," הוא אומר, "למשהו שיקרה בעוד שנה לפחות ואולי לא יקרה בכלל. בנוסף, את אפילו לא מנצלת את האנשים שיש לך בצורה פרודוקטיבית." תשובתו, בקיצור, היא "לא".

2. הבוס של גיורא זמר מבחין שיש לו כ30- מ"ר של שטח בלתי-מנוצל במחלקה. "אולי נציב כאן מכונת צילום ונשכור מישהו שיפעיל אותה," מציע הבוס. "אז נוכל להתחיל בפרויקט החדש של עבודות צילום מיוחדות." גיורא זמר מבין שזהו רעיון טוב. הוא היה צריך להיות נחוש יותר במאמציו להשיג הרחבה של תחום האחריות שלו.

איך ליישם

כפי שנאמר, לבניית אימפריות ניהוליות יש היבטים שליליים וחיוביים. להלן הדרך לצמצום המרכיבים הבלתי-רצויים:

1. הכר בדו-משמעות. אי-אפשר לשרטט קו ברור שיפריד בין הקמת אימפריות חיובית או שלילית. למרות שכמה מהסימנים של פעילות מופרזת לעומת פעילות בריאה הינם ברורים, אל תופתע לגלות שעליך לחקור כדי להגיע לאיבחון מדויק. גם מוטיבציה וגם מעשיות מעורבות באבחנה.

2. נטל ההוכחה. הטל את נטל ההוכחה על היוזם בכך שתשאל אותו:

*  "מדוע לדעתך כדאי לעשות זאת? מה אתה מתכנן בדיוק?" אם אין ליוזם תשובה מוכנה, יש לך יתרון בכך שתגרום לו לחשוב באופן מציאותי.

*  "מה התוספת (ציוד, אנשים וכו') תניב במונחי תוצאות?"

*  "מהו יחס התוצאות החזויות לעלויות?" סייע לעובד שלך לשקול הוצאות עקיפות בנוסף להוצאות ישירות, לרבות כל דבר מהשגת תשומת ליבו ומאמציו של המנהל ועד לעירפול קדימויות המחלקה או החברה.

3. שמע דיעות נוספות. שמע תגובות והערכות של אנשים מעורבים אחרים, במיוחד כאשר החדשנות היתה צריכה לבוא מתחום שליטתו של מנהל אחר. זה רצוי לא רק כדי לספק בסיס רחב יותר להחלטה הסופית, אלא גם כדי לצמצם את האפשרות של רשלנות או אפילו חבלה מצד אלה העשויים להתנגד לשינוי מסיבה זאת או אחרת.

יש ארגונים המעודדים מנהלים לשאוף באופן פעיל להרחבת תחומי האחריות שלהם. מדיניות זאת, כשהיא משולבת בשיטות מעשיות ומוכרות להערכה ותיגמול, מסייעת בפיקוח על תופעת שיכרון המעמד.


 

רגע של השראה
 

לעשות כמיטב יכולתך

ללא קשר עם מה שתעשה, או מישרתך, עליך לפעול תמיד במיטב יכולתך כיוון שאתה ראוי למאמציך הטובים ביותר.

אל תהיה כאותו אדם שאומר, "העבודה הזו אינה ראויה לי. אני טוב מדי בשביל לעשות זאת." אדם הבז לאמצעי התעסוקה הנוכחי שלו מסרב לעשות כמיטב יכולתו. הוא בלתי-מסופק, חסר מנוחה ואומלל. הוא דואג שהכל ידעו זאת. לבסוף הוא מפסיד את משרתו. מן הראוי להבין: הוא לא הפסיד את משרתו; זו נמצאת במקומה ומישהו אחר ממלא אותה. אותו אדם הכשיל את עצמו.

אין עבודה שאינה ראויה שיעשו אותה. כמו שאומרים בעסקי הבידור, "אין תפקידים קטנים, אלא רק שחקנים קטנים."

רותי ג. היא דוגמא לשחקן גדול בתפקיד קטן. היא הגיעה לתל אביב ישר אחרי שסיימה לימודיה באוניברסיטה בצפון הארץ וחיפשה עבודה בתחום הפרסום. איש לא קיבל אותה לעבודה. בסופו של דבר אילץ אותה הכורח הכלכלי לקבל עבודה כמלצרית בבית קפה.

היא עשתה כמיטב יכולתה, ללא חת. היא פעלה באופן מקצועי וקידמה כל אדם בחיוך. מספר חודשים לאחר מכן, אמר לה לקוח קבוע, "אני מוכן להתערב שאינך מלצרית כל הזמן. מה עוד את עושה?"

רותי ענתה, "הייתי רוצה לעבוד בתחום הפרסום. אני עובדת כאן בערבים ובשעות היום אני הולכת לראיונות."

התברר כי אותו אדם היה הבעלים של משרד פרסום חשוב שהיה זקוק לעוזר תקציבאי צעיר ומבטיח. הוא סידר לה ראיון ועבודה. היא השיגה את שלה.

רותי יישמה את העיקרון של "לעשות כמיטב יכולתך." היא ידעה באופן אינסטינקטיבי שמשרתה כמלצרית לא הייתה מכשול אלא חלק מהדרך. במקרה זה המציאות עלתה בהרבה על ציפיותיה.

בדומה לשריריך גם כישוריך מתחזקים באמצעות תרגול. אם לא תשתמש במה שיש לך, כישוריך יתנוונו.

אלוהים אינו מציב מישהו במקום קטן שבו מרחב הצמיחה קטן מדי. רק אנו מעוללים זאת לעצמנו. בכל מקום בו תהיה - במשרד, מאחורי דלפק במסעדה, בשולחן המורה, במטבח, או בקו הייצור - בצע את עבודתך כמיטב יכולתך. תוכל להרחיב את כישוריך על ידי שימוש בהם. תמצא כי הצמיחה האישית מובילה אותך להצלחה ואושר גדולים יותר.

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול