האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול - תוכן העניינים

 האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול

   רעיונות ניהול, מנהל עסקים

 

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

אתר זה הוקם ומנוהל על ידי מאיר לירז

מי אני

שמי מאיר לירז ואני בעל השכלה אקדמאית בתחום המשפטים והניהול, עד היום כתבתי למעלה מעשרה ספרים בתחום הניהול, חלקם הפכו רבי מכר ונמכרו באלפי עותקים. אבל אינני עוסק רק בתיאוריה, מזה למעלה מעשרים שנה אני פעיל בתחום הניהול והעסקים, הן כיועץ למנהלים והן כאיש עסקים ומשקיע. במשך תקופה זו עזרתי לעשרות מנהלים ואנשי עסקים ליזום עסקים, לשווק, להרחיב את העסק, להתגבר על קשיים, ולבצע כמעט כל פעילות שאתה יכול לחשוב עליה בתחום הניהול והעסקים. אתר זה כולל חלק ממאגר הידע הניהולי שאספתי במשך השנים ואשר משמש אותי הן לצורכי העסקים הפרטיים שלי, הן בכתיבת הספרים והן בעבודתי כיועץ למנהלים.

 

רגע של השראה

צמיד זהב בצורת גומייה

הפסיכולוג האמריקאי, ד"ר אלברט אליס, אומר שכל אחד מאתנו חי עם כשלוש מאות עד חמש מאות רעיונות מעוותים ביחס לעצמנו. לא ברור כיצד הוא מגיע למספרים אלה, אבל הנקודה שלו תקפה. חלק מאתנו מדביקים על עצמם תוויות שגויות מספר פעמים ביום. ידיד שלי נסע לשוק ופנה ברחוב הלא נכון. הוא מצא את עצמו אומר, "איזה אידיוט! שום דבר לא הולך לי כמו שצריך היום. הסידורים האלה ייקחו לי את כל היום. חוץ מזה, אני שונא לעשות קניות."

בשבוע שלאחר מכן הוא דיווח לי, "ואז עצרתי את עצמי ואמרתי, 'או קיי, רונן,  אמרו לי שאני יכול לשנות את מחשבותיי. בוא נראה מה אפשר לעשות בעניין'. אז ניסיתי לבחון את ההצהרות האלו אחת לאחת: 'האם אני אידיוט משום שפניתי ברחוב הלא נכון? לא, כמובן שלא. זוהי דוגמה לתווית שגויה שאני מדביק על עצמי. אני רק חשבתי על משהו אחר ולכן החמצתי את הפניה, זה הכל. אני אסתובב ואפנה שנית בפניה הנכונה. האם זה נכון ששום דבר לא הולך לי היום? לא, אני שוגה לפעמים, אבל עושה דברים אחרים בסדר, אז גם ההצהרה הזאת אינה נכונה. והאם זה נורא? לא, אני רק ניפחתי את העניין. זה לא אסון גדול. הנה כבר חזרתי לפינת הרחוב והפסדתי אולי רק עשרים שניות'. אתה יודע, זה היה מפתיע לגלות כמה רגוע הרגשתי כאשר הפסקתי לבעוט בעצמי בתוך ראשי."

עכשיו אני עומד להציע אמצעי עזר לעצירה ועיצוב מחדש של דפוסי חשיבה שליליים. זה כל כך פשוט עד שבהתחלה חששתי להציע זאת לאנשים משום שחשבתי שהם יצחקו. אבל רוברט אוילר, פסיכולוג אמריקאי שאני מכבד מאד, כתב באחד ממאמריו עד כמה האמצעי הזה יעיל, ולבסוף ניסיתי אותו על עצמי למשך חודש והשתכנעתי.

הטכניקה היא כזאת: אתה מניח גומייה על פרק ידך ולובש אותה עשרים וארבע שעות ביממה. כאשר אתה תופס את עצמך חוזר על אחת מההצהרות השליליות האוטומטיות שלך, אתה מצליף בעצמך עם הגומייה. מספר שבועות עם הגומייה יגרמו לך להיות מודע מאד לתדירות בה אתה חוזר על עיוותים קוגניטיביים מסוימים.

אוילר מחלק גומיות למטופלים שלו כבר שנים. "זה נראה כמו דבר כל כך פעוט," הוא אומר, "אבל אני אעשה כל דבר כדי לסייע לאדם לעצור את המחשבות הדיכאוניות ולהחליפן במשהו טוב יותר. אחת מהמטופלות של ד"ר אוילר הגיעה לפריצת דרך ממשית בתרפיה, ונישואיה כה השתפרו עד שבעלה היה ממש נסער. ביום השנה לנישואיהם הוא אמר, יקירתי, זו הייתה שנה נהדרת מבחינה רגשית ופיננסית, וזה יהיה יום השנה הטוב ביותר שלנו. אני רוצה לקנות לך משהו שאת רוצה באמת. היא חשבה לרגע ואמרה, "הגומייה הקטנה הזאת הייתה כה חשובה לשינוי החשיבה שלי. האם אתה חושב שנוכל לבקש מצורף שיעשה עבורי צמיד זהב בצורת גומייה?" היא עונדת אותה עד היום הזה.

 

 

 

               

Copyright © 2007 Meir Liraz. All Rights Reserved     האנציקלופדיה לטכניקות ורעיונות בניהול